Më shumë se 5500 pelikanë kanë ngordhur në Peru javët e fundit për shkak të një shpërthimi të gripit të shpendëve. Disa plazhe janë të mbushura me kufoma të kafshëve të ngordhura dhe disa janë gjetur edhe në zona të mbrojtura.

Në total, më shumë se 13,000 zogj janë vrarë nga lloji i gripit të shpendëve H5N1, sipas biologëve. Zyrtarët peruan kanë shpallur një alarm shëndetësor për të parandaluar përhapjen e tij në shpendët e fermave.

H5N1 mund të përhapet jashtëzakonisht shpejt midis zogjve përmes jashtëqitjeve dhe pështymës së tyre. Virusi mund të përhapet edhe te njerëzit nëse ata janë në kontakt të ngushtë me një zog të infektuar, por shkencëtarët thonë se lloji aktual duket të jetë me rrezik të ulët për këtë.

Autoritetet e shëndetit bujqësor të Perusë kanë paralajmëruar njerëzit që të mos trajtojnë zogjtë e egër ose kufomat e tyre dhe t’i njoftojnë nëse dallojnë ndonjë kafshë të ngordhur.

Përveç shpërthimit në Peru, aktualisht ka një valë të gripit të shpendëve në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb