Presidenti irlandez kërkoi të qartësojë pozicionin për luftën në Ukrainë, pas letrës së diskutueshme të gruas
Presidenti i Irlandës Michael D Higgins po përballet me thirrjet për të “shprehur qartë mbështetjen e fortë” që populli i Irlandës ka për Ukrainën pasi gruaja e tij shkroi një letër të diskutueshme mbi konfliktin.

Këtë javë, Sabina Higgins i shkroi një letër Irish Times për të kritikuar një editorial të mëparshëm mbi konfliktin.

Ajo tha se luftimet do të vazhdonin derisa bota të bindë Presidentin Vladimir Putin dhe Presidentin Volodymyr Zelenskyy që “të binin dakord për një armëpushim dhe negociata”.

Kritikët e letrës kanë sugjeruar se zonja Higgins po bënte një ekuivalencë në veprimet e Ukrainës dhe Rusisë dhe senatorë nga partitë në qeverinë e koalicionit të Irlandës kanë shprehur shqetësim.

Senatori i Fianna Fail, Malcolm Byrne, tha se letra u publikua më pas në faqen zyrtare të presidentit të Irlandës – një lëvizje që ai e përshkroi si “të tmerrshme”.

“Zonja Higgins ka të drejtë të ketë mendimin e saj personal dhe ta shprehë atë, megjithëse besoj se ajo është krejtësisht e gabuar të përpiqet të shohë një ekuivalencë në pozicionet e Ukrainës dhe Rusisë”, tha zoti Byrne.

“Megjithatë, vendimi për publikimin e letrës në faqen e Presidentit ngre pikëpyetje serioze.

“Është detyrë e presidentit të Irlandës që tani të shprehë qartë mbështetjen e fortë të popullit irlandez për popullin e Ukrainës dhe se ne e konsiderojmë Rusinë përgjegjëse për luftën dhe barbarizmin e vazhdueshëm.

“Irlanda me të drejtë duhet të jetë krenare për përgjigjen tonë ndaj pushtimit të Ukrainës”.
Letra duket se është hequr që atëherë nga faqja e internetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: