Të paktën 13 persona janë vrarë në luftimet që shpërthyen gjatë natës midis grupeve të armatosura në Tripoli, thanë shërbimet e urgjencës të premten.

Luftimet kishin shpërthyer pas mesnate në një zonë të parkut, duke shkaktuar terror tek banorët e Tripolit që shkojnë atje për t’u freskuar pas ditëve të nxehta të verës.

Dhjetra njerëz u detyruan të kërkonin strehim në kampusin e Universitetit të Tripolit dhe në një qendër mjekësore aty pranë.

Luftimet “vranë 13 persona, mes tyre tre civilë, duke përfshirë një fëmijë 11 vjeç dhe u plagosën 30”, tha shërbimi i ambulancës për kanalin e lajmeve Libya al-Ahrar.

Përleshjet ishin midis dy grupeve të armatosura me ndikim të madh në perëndim të vendit të shkatërruar nga lufta: forca Al-Radaa dhe Brigada e Revolucionarëve të Tripolit.

Të premten, një grup tjetër i quajtur Brigada 444 ndërhyri për të ndërmjetësuar një armëpushim, raportoi një fotograf i AFP.

Pamjet e postuara në rrjetet sociale treguan dhjetëra automjete të braktisura, dyert e tyre të hapura në mes të rrugës, nga shoferë që ikin nga dhuna.

Shkaku i luftimeve të fundit nuk mund të verifikohej menjëherë, megjithëse grupet ishin përleshur më 10 qershor, duke lënë një luftëtar të vdekur.

Vdekjet e para të civilëve që nga viti 2020

Tensionet janë rritur prej muajsh në Libi, ndërsa dy kryeministra luftojnë për pushtet, duke rritur frikën e ripërtëritjes së konfliktit dy vjet pasi një armëpushim historik i dha fund një përpjekjeje shkatërruese të shefit ushtarak lindor Khalifa Haftar për të pushtuar Tripolin me forcë.

Të vdekurit ishin viktimat e para civile të luftimeve në Tripoli që nga armëpushimi i vitit 2020.

Luftimet bllokuan qindra gra që merrnin pjesë në dasma në zonë, duke përfshirë Maisa bin Issa dhe motrat e saj.

“Falë Zotit, ambulanca erdhi dhe na shpëtoi, përndryshe do të kishim ngecur në sallën e dasmave në Ayn Zara, milje larg shtëpisë sonë në qendër të qytetit”, tha ajo.

“Ishte vërtet e frikshme me bombardimet dhe të shtënat me armë.”

Banori lokal Mokhtar al-Mahmoudi tha se ai dhe familja e tij e kishin kaluar natën në bodrum. “Fëmijët tanë janë ende të tmerruar,” tha ai.

Malek al-Badri tha se ai kishte përdorur telefonin e tij për të shmangur rrugët kryesore dhe për të gjetur rrugën për në shtëpinë e nënës së tij.

“Tripoli nuk do të gjejë më kurrë paqe për sa kohë që të gjitha këto grupe të armatosura janë këtu”, tha ai.

Dhjetra studentë u bllokuan në konviktet e universitetit derisa u shpëtuan, tha Osama Ali nga shërbimi i ambulancës për Al-Ahrar.

Libia është kapluar nga pasiguria që kur një kryengritje e mbështetur nga NATO rrëzoi dhe vrau diktatorin Moamer Kadafi në vitin 2011, duke lënë një vakum pushteti që grupet e armatosura kanë luftuar për vite me radhë për të mbushur.

Të dy grupet e përfshira në luftimet e kësaj jave janë nominalisht besnikë ndaj Qeverisë së Unitetit Kombëtar të Abdulhamid Dbeibah, e emëruar vitin e kaluar si pjesë e një procesi paqeje të mbështetur nga Kombet e Bashkuara për t’i dhënë fund më shumë se një dekade dhune në Libinë e pasur me naftë.

Dbeibah ka refuzuar t’i dorëzojë pushtetin Fathi Bashagha-s, i emëruar në shkurt si kryeministër nga një parlament me qendër në lindje të Libisë, pasi ai bëri një pakt me Haftarin.

Luftimet detyruan aeroportin e vetëm funksional të kryeqytetit, Mitiga, të mbyllej deri në një njoftim të dytë.

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Libi UNSMIL tha se kishte marrë raporte për viktima civile dhe kërkoi një hetim.

“Çdo veprim që rrezikon jetën e civilëve është i papranueshëm”, thuhet në një postim në Twitter, duke u bërë thirrje “të gjithë libianëve të bëjnë gjithçka që është e mundur për të ruajtur stabilitetin e brishtë të vendit në këtë kohë të ndjeshme”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb