Grupi Houthi i Jemenit që mbështetet nga Irani, sulmoi pozicionet ushtarake dhe hangarët e avionëve në aeroportet Abha dhe Jizan të Arabisë Saudite, tha të martën grupi Al Masirah, duke cituar një zëdhënës ushtarak.

Nuk pati konfirmim të menjëhershëm nga autoritetet saudite.

Houthis, i cili hoqi dorë nga qeveria e njohur ndërkombëtarisht nga pushteti në kryeqytetin jemenas Sanaa në fund të vitit 2014, ka rritur sulmet me raketa dhe me avionët në qytetet saudite këtë muaj.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb