Grupi mercenar rus Wagner ka marrë kontrollin e fshatit ukrainas pranë Bakhmut.

Themeluesi i organizatës, Yevgeny Prigozhin, tha se ushtarët e tij kishin pushtuar Berkhivka, e cila ndodhet në veri të qytetit lindor të Ukrainës.

Bakhmut ka qenë vendi i luftimeve të ashpra prej disa muajsh, me betejën aq intensive, sa komandantët nga të dyja palët e kanë quajtur atë si “mulli i mishit”.

Kontrolli i Bakhmutit do t’i jepte Rusisë një hap për të avancuar në dy qytete më të mëdha që i ka lakmuar prej kohësh në rajonin e Donetskut: Kramatorsk dhe Sloviansk.

Rusia kontrollon gati një të pestën e Ukrainës, por ka pësuar një sërë pengesash në muajt e fundit pasi forcat ukrainase nisën kundërsulme, duke përdorur armë të marra nga aleatët perëndimorë.

Grupi Wagner, i cili operon si një kompani private ushtarake, ka luftuar në emër të Moskës në Ukrainë dhe zoti Prigozhin ka marrë një rol më publik që nga fillimi i pushtimit rus.

Por në javët e fundit ai është përballur me shtyrje nga autoritetet, mes disa shenjave të një lëvizjeje nga Kremlini dhe ministria e mbrojtjes për të frenuar ndikimin e tij në rritje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb