Mijëra njerëz indigjenë protestuan në Guatemala të mërkurën me rastin e dyqindvjetorit të pavarësisë së Amerikës Qendrore. Demonstruesit denoncuan përjashtimin e tyre nga jeta politike dhe shoqërore, si dhe korrupsionin qeveritar.

“Nuk ka asgjë për të festuar,” tha udhëheqësja indigjene Thelma Cabrera, një ish -kandidate presidenciale, në një tubim në provincën jugore Retalhuleu.

“Kanë kaluar 200 vjet fatkeqësi, korrupsion, plaçkitje dhe vjedhje këtu në Guatemalë,” shtoi ajo.

Demonstratat u organizuan nga lëvizja fshatare Codeca për të nxjerrë në pah racizmin që thotë se i drejtohet popujve Maya, Xinca dhe Garifuna të Guatemalës.

Qeveria e Alejandro Giammattei kishte anuluar festimet e mëdha publike të dyqindvjetorit për shkak të epidemisë së koronavirusit.

Por të martën, ajo priti një ngjarje private në pallatin presidencial, me një paradë ajrore ushtarake.

Shumë njerëz në  Guatemalë janë të zemëruar për paratë e shpenzuara për këto ngjarje gjatë një krize globale shëndetësore, në një vend ku varfëria prek gati 60 përqind të popullsisë.

Në bashkësitë autoktone, shifra është edhe më e lartë.

Dhjetëra protestues u mblodhën në Guatemala City të mërkurën, jashtë pallatit, për të denoncuar qeverinë.

“Qeveria Giammattei është një qeveri e poshtër,” tha udhëheqësi i marshimit Carlos Chon në një protestë në Coban në veri të Guatemalës.

Giammattei, 65 vjeç, ka qenë objekt i protestave të përsëritura për të kërkuar dorëheqjen e tij nga kundërshtarët që pretendonin korrupsion, keqmenaxhim dhe trajtim të dobët të pandemisë së koronavirusit.

Me rreth 17 milionë banorë, Guatemala ka regjistruar mbi 515,000 raste të Covid-19 dhe gati 13,000 vdekje.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb