Një peshk gjigant është kapur në lumin Detroit dhe besohet sipas peshkatarëve që është më shumë se 100 vjeç. Shkencëtarët u traditën kur vendosën peshkun në peshore, e shigjeta e saj tregonte plot 109 kilogramë.

Ekspertët mendojnë se peshku është një nga amfibët më të mëdha të liqenit të regjistruar ndonjëherë në SHBA, bazuar ky pretendim në peshën dhe madhësinë e krijesës.

Ky lloj peshku ka një jetëgjatësi prej 50-60 vjetësh te meshkujt, por një i gjinisë femër mund të jetojë edhe 150 vjet, sipas Shërbimit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA.

Njoftohet se peshku u lëshua sërish në ujë.

  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: