Hajdutët beratas nuk kanë kursyer as institucionet që edukojnë foshnjat dhe fëmijët. Gjatë natës, pre e hajdutëve ka rënë kopshti “Tafil Roli” në lagjen “Uznovë” në qytetin e Beratit.

Mësohet se vjedhja është kryer gjatë natës dhe hajduti ka hyrë në kopsht duke shqyer derën kryesore. Stafi i këtij kopshti, pasi ka konstatuar herët në mëngjes derën kryesore të kopshtit të shqyer, ka njoftuar menjëherë policinë, e cila ka kryer edhe veprimet procedurale brenda kopshtit dhe po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve të ngjarjes.

Drejtoresha e kopshtit “Tafil Roli”, Klementina Zhvata ka deklaruar se, pasi kanë konstatuar derën e shqyer dhe se në kopsht mungonte një tapet dhe disa sende të tjera,k anë njoftuar policinë. Zhvata deklaron se mësimi në kopsht vijoi normalisht, në përputhje të rregullores dhe protokollit të përcaktuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb