Zyrtarët rusë thuhet se kanë konfiskuar orët luksoze Audemars Piguet në vlerë prej miliona dollarësh.

Orat zvicerane u sekuestruan nga një dyqan nga agjentët e shërbimit të sigurisë të martën për shkelje të dyshuar të rregullave doganore, raportojnë mediat zvicerane.

Kjo ndodhi vetëm disa ditë pasi Zvicra braktisi neutralitetin e saj tradicional për t’u bashkuar me vendet perëndimore në vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Nuk ka asnjë konfirmim zviceran. Megjithatë, qeveria ka thënë se ndalimi i ri i eksportit të luksit të Zvicrës ka shkaktuar “pasiguri” për disa biznese.

Orët nga Audemars Piguet mund të kushtojnë më shumë se 700,000 £ (921,000 dollarë) një copë. Kompania nuk i është përgjigjur një kërkese të BBC për koment.

Sipas gazetës zvicerane NZZ am Sontag, orët u sekuestruan nga agjentët që punonin për shërbimin e sigurisë FSB të Rusisë nga një degë e Moskës e Audemars Piguet.

Agjentët me sa duket e justifikuan bastisjen e tyre duke pretenduar se orët në fjalë kishin shkelur rregullat doganore lokale kur ato importoheshin në Rusi.

Pas pushtimit, marka luksoze zvicerane tha se kishte ndërprerë veprimtarinë e saj në Rusi dhe uebfaqja e saj i përshkruan të dy butiqet e saj në kryeqytet si “të mbyllura përkohësisht”.

Sipas zyrtarëve të industrisë, Zvicra eksportoi 260 milionë franga zvicerane (280 milionë dollarë) orë në Rusi vitin e kaluar, por tregu mund të jetë edhe më i vlefshëm për sektorin zviceran të orëve duke pasur parasysh numrin e klientëve rusë që blejnë produkte luksoze në Zvicër.

Zyrtarët rusë kanë treguar një gatishmëri të shtuar në javët e fundit për të sekuestruar prona nga kompanitë e huaja që përpiqen të reduktojnë marrëdhëniet e tyre të biznesit në Rusi.

Qindra aeroplanë të huaj pasagjerësh të dhënë me qira me vlerë pothuajse 10 miliardë dollarë mbeten të bllokuar në vend, me pronarët e tyre që u janë refuzuar kërkesat për kthimin e aeroplanëve.

Në fillim të këtij muaji, ish-presidenti Dmitry Medvedev tha se një ligj i ri do të lejojë Rusinë të shtetëzojë asetet e kompanive perëndimore që tërhiqen nga vendi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb