Hamas theksoi se Izraeli synon që nëpërmjet bombardimit të Rripit të Gazës që e mban nën bllokadë, të transferojë jashtë vendit krizën që e përjeton brenda dhe të shpërndajë vëmendjen.

Avionët izraelitë godasin Gazën

Në deklaratën me shkrim të bërë nga Hamasi, shënjestrimi i pozicioneve të forcave të rezistencës në Gaza nga ana e Izraelit, u cilësua si “një mesazh i agresionit dhe rritjes së tensioneve”.

“Izraeli problemet që i përjeton vet, dëshiron tua bartë popullit të Gazës. Izraeli gjithashtu për shkak të krizës në politikën e brendshme dhe kushteve që po përkeqësohen edhe më shumë, synon shpërndarjen e vëmendjes”, thuhet në deklaratë.

Avionët luftarak izraelitë mbrëmë kryen sulm ajror në disa zona në jug të Gazës.

Izrael në kohë të fundit është skenë e protestave që kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Binjamin Netanyahu, për shkak të rastit të korrupsionit ndaj tij dhe josuksesit në luftën kundër pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb