KOSOVE

Kryeministri Ramush Haradinaj pak pas kthimit nga Amerika i është drejtuar muzeut të Bllacës, për të nderuar të gjithë refugjatët e luftës së 99-ës.


Sipas kryeministrit Haradinaj, muzeu “Bllacë 99” do të jetë zëri i ndërgjegjes që askush të mos harrojë historinë.


“Kjo do të jetë Shtëpia që fol me zërin e ndërgjegjes, kundër harresës”,  është shprehur Haradinaj gjatë ceremonisë, ku edhe vendosi një gurthemeli. Ai ka përsëritur një frazë të tij se nëse historia harrohet, ajo mund të përsëritet.


“Bota e lirë mos me leju më kurrë spastrimin etnik sepse kush e harron historinë, ajo i përsëritet”, është shprehur ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb