Instituti për Studimin e Luftës tha se operacionet ruse rreth Kievit “mbetën kryesisht të bllokuara gjatë 24 orëve të fundit”, ndërsa thuhet se po furnizohen dhe rinovohen njësitë e vijës së parë.

Sipas këtij instituti; “Operacionet ofensive të pakoordinuara dhe sporadike ruse kundër qyteteve kryesore të Ukrainës tregojnë sipas vlerësimit të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës se forcat ruse përballen me probleme që lidhen me çështjet morale dhe mungesën e iniciativës, raporton BBC.

Instituti ka publikuar një hartë në Twitter që tregon përparimin e Rusisë drejt perëndimit të Ukrainës.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb