Superhëna e fundit e plotë e vitit 2023 arriti kulmin të premten mbrëma, e quajtur edhe “ hëna e korrjes ”, pasi është hëna e parë e plotë pas ekuinoksit të vjeshtës, që shënon fundin e verës dhe fillimin e vjeshtës.

Ajo u quajt “Hëna e Korrjes” sepse përkon me punët bujqësore, duke ndihmuar fermerët të mbledhin të korrat e tyre deri në orët e vona të natës përpara stinës së dimrit.

Shihni fotot

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Super Hëna e Fundit e Plotë e 2023

Një “super Hënë e plotë” ndodh kur Hëna është në pikën e saj më të afërt në orbitën e saj rreth Tokës. Orbita e Hënës rreth Tokës është eliptike, kështu që çdo muaj ajo afrohet (perigje) dhe më larg (apogje).

Hëna që është në perigje, ose brenda 90% të perigjeut në një muaj të caktuar, quhet superhëna. Ajo u gjet në një distancë prej 361,867 kilometra nga Toka. Hëna e plotë e shtatorit ishte rreth 5 për qind më e madhe dhe 13 për qind më e ndritshme se hëna e plotë mesatare, sipas NASA-s.

Hëna e Plotë tjetër është më 28 tetor 2023 dhe është “Hëna e Plotë e Korrjes”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: