Zelanda e Re po dërgon ndihma për Tongën e goditur nga katastrofa, por hiri në pistën kryesore të aeroportit të kryeqytetit po pengon aeroplanët e ndihmës të zbarkojnë.

Do të duhen gjithashtu ditë përpara se anijet ushtarake me furnizime të arrijnë në ishuj, thanë autoritetet e Zelandës së Re. Frika për një krizë të mundshme humanitare që po zhvillohet në Tonga po rritet pas shpërthimit masiv të vullkanit të së shtunës.

Ai shkaktoi një cunami dhe preu një kabllo nënujore, duke e shkëputur vendin nga bota e jashtme. Zelanda e Re dhe Australia kanë kryer fluturime vëzhgimi për të vlerësuar dëmin.

Të martën Ministrja e Punëve të Jashtme të Zelandës së Re, Nanaia Mahuta tha se një aeroplan C-130 Hercules ishte në gatishmëri për të fluturuar në Tonga për të ofruar ndihma humanitare duke përfshirë kontejnerë uji të palosshëm, gjeneratorë dhe komplete higjienike.

“Megjithatë imazhet tregojnë reshje hiri në pistën e aeroportit Nuku’alofa që duhet të pastrohet përpara se (avioni) të mund të ulet,” tha ajo.

Zonja Mahuta shtoi se dy anije të marinës që transportonin furnizime me ujë, dyqane të ndihmës ndaj fatkeqësive dhe një helikopter shpëtimi do të dërgohet në Tonga. Megjithatë, anijet pritet të marrin tre ditë për të mbërritur.

Alexander Matheou, drejtori rajonal i Kryqit të Kuq, tha se kishte të ngjarë që pluhuri vullkanik dhe cunami të kishin kontaminuar furnizimet me ujë të Tongës. “Një nga nevojat më të mëdha është sigurimi i pastrimit të ujit dhe ujit të pijshëm të pastër,” tha zoti Matheou.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb