Një nga djemtë e Ismail Qemalit u vra në Paris, një në Maqedoni. Kështu deklaron Nedim Vlora, stërnipi i kryeministrit të parë shqiptar në një intervistë për gazetaren Fatmira Nikolli në News24.

Nedim Vlora, djali i djalit të madh të babait të Pavarësisë tregon se ishte gjyshja e tij nuk kishte pranuar të ktheheshin në Shqipëri pas konsolidimit të pushtetit këtu, pasi trembej se do ta humbte.

“Një nga djemtë e Ismail Qemalit u vra në Paris, një në Maqedoni. Im atë quhej Ismail Qemal Galip Aleksandër dhe i ati ka vdekur më 1920. Ai quhej Mahmut Nedim dhe ishte djali i parë i Ismail Qemalit. Gjyshja ime franceze, kur vdiq i ati, ishte këtu në Shqipëri kur sapo kishte nisur pushtimi italian në Vlorë. Për shkak të pushtimit, ajo mori dy vajzat dhe të birin, babain tim, dhe i çoi në Itali me mendimin se prej aty do iknin në Austri. Për shkak të gjuhës që nuk e dinin, por edhe që të ishin sa më afër Shqipërisë, që të mund të ktheheshin, vendosën të rrinin në Itali. Edhe pse babait tim në një pikë iu ndalua rikthimi në Shqipëri. Pas konsolidimit të pushtetit këtu, babait i thanë që të mund të vinte, por ia ndaloi e ëma sepse kishte humbur nga vdekja shumë njerëz. Ndaj mbetën atje. Kur im atë erdhi këtu në vitet 1970 gjeti shtëpinë dhe dhomën ku i vdiq babai”, tregoi ai për News24.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb