“Edi Rama është fajtori kryesor për gjendjen ku ne ndodhemi”. Kështu deklaroi kreu i PD-së Lulzim Basha në një dalje për mediat në orën 21:30 nga selia e PD. Ai tha se historia nuk blihet me para dhe Rama nuk e blen dot me paratë e drogës e krimit, duke e bërë fajtor për situatën ku jemi. Basha theksoi disa herë se nuk ka negociata, s’ka dialog e as marrëveshje dhe se pa largimin e Ramës nuk ka hapa para.

Sipas kreut të PD, Edi Rama është thjesht krimineli i përsosur i këtij ambienti të mbrapshtë politik, ekonomik dhe shoqëror. Ai tha se sot është e qartë se largimi nga parlamenti dhe braktisja e zgjedhjeve farsë ishin vendimet e duhura.

Basha iu bëri thirrje qytetarëve të jenë në protestën e së premtes 21 qershor, të cilën e quajti një manifestim për vlerat europiane të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

“Unë besoj tek demokracia dhe vlerat europiane të qeverisjes së mirë. Unë besoj se Shqiptarët janë në gjendje të përqafojnë këto vlera dhe të jetojnë me këto vlera. Prandaj, unë do të bëj çdo përpjekje që në Shqipëri të sundojnë demokracia dhe vlerat Europiane. Për këtë dua t’ju ftoj të gjithë shqiptarëve ditën e premte në një manifestim për vlerat europiane të Shqipërisë dhe shqiptarëve”, theksoi ai.

FJALA E BASHËS
Edi Rama është fajtori kryesor për gjendjen ku ne ndodhemi. Ai është dhe do të shënohet në historinë tonë si një figurë thellësisht kriminale.
Historia nuk blihet me para dhe Edi Rama nuk e blen dot historinë as me paratë e gjithë drogës dhe të krimit të botës.

Por Edi Rama nuk është shpjegimi i vetëm i gjendjes ku ne jemi.
Dështimi për t’u përballur seriozisht me korrupsionin është një nga shkaqet që prodhoi Edi Ramën.
Mungesa e një ekonomie të vërtetë konkuruese dhe të lire është një nga shkaqet që prodhoi oligarkët e sotëm, të cilët, ndonëse nuk lindën me Edi Ramën, u fuqizuan në mënyrë marramendëse në bashkëpunim me të.

Mungesa e vazhdueshme e demokracisë partiake është një nga shkaqet që na solli tek autokracia kriminale e Edi Ramës.
Mungesa e elitave moderne është shkaku që ka prodhuar media të kapura dhe intelektualë të shitur gati për t’i shërbyer çdo qeverie, por, më shumë se kujt, regjimit të Edi Ramës.

Këto janë problemet tona. Edi Rama është thjesht krimineli i përsosur i këtij ambjenti të mbrapshtë politik, ekonomik dhe shoqëror.
Për të mos e përsëritur më të keqen që po provojmë, duhet të ndryshojmë thellësisht çdo gjë.

Natyrisht, Edi Rama është kriminel me të cilin duhet të merremi para se të merremi me çdo gjë tjetër.
Pa largimin e Edi Ramës dhe të klikës kriminale që është sot në pushtet,
nuk do të ketë asnjë hap përpara.

Pa nxjerrë para drejtësisë të gjithë ata që, nën drejtimin e Edi Ramës, frikësuan, kërcënuan, dhunuan, vodhën dhe blenë votën e shqiptarëve, nuk do ketë asnjë përparim.
Unë dhe demokratët nuk mund të tërhiqemi dhe nuk do të tërhiqemi kurrë nga këto dy objektiva çliruese për Shqipërinë.

Sot, më shumë se kurrë ne ndihemi të sigurt në drejtësinë e kauzës tonë, dhe të rrugës që kemi ndjekur.
Ata që besonin se me këtë bandë grabitqare dhe kriminale në pushtet, mund të dialogohej në Kuvend, mund të bëheshin reforma me konsensus, mund të përdoreshin rrugë institucionale, sot duhet të flakin tutje edhe iluzionin e fundit, që mund të kishin për metodën e bashkëbisedimit demokratik me Edi Ramën.

Sot, është e qartë se largimi nga parlamenti dhe braktisja e zgjedhjeve farsë ishin vendimet e duhura. Pa asnjë mëdyshje. Qëndrimi në këtë Kuvend dhe pjesëmarrja në zgjedhje farsë do të na kthente në fasadë të pushtetit të krimit. Me krimin nuk mund të ketë dialog, nuk mund të ketë negociata dhe as nuk mund të bëhen lëshime. Ky është standart perëndimor.

Unë dhe të gjithë demokratët do t’i qëndrojmë deri në fund këtij standarti: Me krimin nuk ka negociota dhe marrëveshje. Por largimi i Edi Ramës është vetëm fillimi i rrugës tonë të vështirë të reformave të thella në vetë thelbin e sistemit tonë politik, shoqëror dhe ekonomik.

Çlirimi i politikës dhe ekonomisë nga monopolet dhe nga krimi fillon me reformimin e thellë të partive politike. Nëse partitë i fitojnë votat me mbështetjen e krimit, nëse partitë financohen nga oligarkët grabitqarë, qeveria që del nga kjo votë do t’i shërbejë krimit dhe oligarkëve grabitqarë.

Ajo që ju keni parë në rastin e Durrësit dhe të Dibrës është vetëm një pjesë e vogël e masakrës elektorale që ka ndodhur në Shqipëri në çdo zgjedhje të organizuar nga Edi Rama.
Shumë prej jush, jeni vetë dëshmitarë se e njëjta masakër elektorale është bërë në Elbasan, në Tiranë, në Lezhë, në Kavajë, në Krujë, në Fier, në Korçë, në Vlorë, në Shkodër dhe në të gjithë Shqipërinë.

Nuk ka mbetur kriminel në Shqipëri që nuk ka vjedhur dhe dhunuar në emër të Edi Ramës dhe pushtetit të rilindjes. Prandaj pushteti i rilindjes është pushteti më i kriminalizuar që ka patur Shqipëria pas pushtetit vrastar të Enver Hoxhës.

Pikërisht aleanca zgjedhore krim-politikë:
Shpjegon pse Edi Rama i bëri kriminelët deputetë dhe kryebashkiakë.
Shpjegon pse ai i liroi kriminelët nga burgjet.
Shpjegon pse Edi Rama lejoi dhe bekoi kanabizimin e Shqipërisë dhe trafikun masiv të drogës.
Shpjegon pse Edi Rama shpiku PPP-të dhe ligjet speciale për të grabitur pronat e shqiptarëve.
Shpjegon pse Edi Rama mori tre miliardë euro borxh dhe rriti të gjitha taksat, por nuk shtroi asnjë kilometër rrugë, shkatërroi mijëra vende pune, mbylli dhjetëra mijëra biznese dhe zhyti shqiptarët në papunësi dhe varfëri.

Qeverisja që buron nga kriminelët dhe paratë e klientëve u shërben vetëm atyre.
Vetëm një qeveri që del nga vota e lirë e popullit, do t’i shërbejë popullit.
Vetëm një qeveri që varet nga vullneti i njerëzve, u shërben njerëzve.

Dua t’ju them ju, të gjithë bashkëqytetarëve të mi, që të jeni besimplotë për të nesërmen. Se ditë të mira janë përpara nesh. Se hajduti Edi Rama do të ikë dhe do të japë llogari bashkë me gjithë mercenarët e tij të korruptuar dhe kriminelët, me të cilët uzurpoi Shqipërinë.

Unë, si çdo politikan, kam gabimet e mia.
Por ajo që më ndan mua dhe mijëra shqiptarë të tjerë është fakti se ne besojmë tek njerëzit, besojmë tek e ardhmja e Shqipërisë dhe nuk ndjehemi padronë të shqiptarëve dhe të Shqipërisë.

Unë besoj tek demokracia dhe vlerat europiane të qeverisjes së mirë. Unë besoj se Shqiptarët janë në gjendje të përqafojnë këto vlera dhe të jetojnë me këto vlera.
Prandaj, unë do të bëj çdo përpjekje që në Shqipëri të sundojnë demokracia dhe vlerat Europiane.
Për këtë dua t’ju ftoj të gjithë shqiptarëve ditën e premte në një manifestim për vlerat europiane të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Në një demonstrim për treguar se ne jemi shumica absolute e shqiptarëve europianë, ndryshe nga Edi Rama dhe kriminelët e mercenarët e tij.
Mbi të gjitha në një demonstrim të vullnetit tonë të pakthyeshëm e të pandalshëm për të ndryshuar Shqipërinë.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb