Qeveria holandeze njoftoi se do të dërgojë dy raketa të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot dhe një seri raketash në Ukrainë.

Ministrja e Mbrojtjes Kajsa Ollongren tha në një deklaratë se Holanda do të bashkëpunojë me SHBA-në dhe Gjermaninë për të mbështetur projektin e sistemit të mbrojtjes Patriot.

Ollongren shtoi se 65 ushtarë holandezë do të trajnojnë ushtarë ukrainas në sistem.

Kryeministri Mark Rutte, i cili takoi presidentin e SHBA Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të martën, tha se ata synojnë të ofrojnë mbështetje për sistemin e mbrojtjes ajrore për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb