TIRANË

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, kujton Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, ku ranë viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste gjashtë milionë hebrenj.

Përms një mesazhi në “Facebook”, Balla thekson se shqiptarët gjatë asaj kohe të errët për Europën iu dhanë besën dhe i mbrojtën hebrenjtë, duke refuzuar të dorëzonin listat e tyre te pushtuesit nazistë.

Mesazhi i Ballës:

27 JANAR
🇮🇱🇦🇱
Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, në përkujtim të gjashtë milionë hebrenjve, viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste, gjatë Luftës së Dytë Botërore.
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka caktuar 27 janarin si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, datë e cila përkon me përvjetorin e çlirimit të kampeve të vdekjes Auschvitz-Birkenau më 27 Janar 1945.
Shqiptarët gjatë asaj kohe të errët për Europën iu dhanë besën dhe i mbrojtën hebrenjtë.
Autoritetet shqiptare refuzuan të dorëzonin listat e hebrenjve pushtuesve nazistë, ndërsa shqiptarët e thjeshtë – myslimanë e të krishterë – rrezikuan jetët e tyre duke strehuar hebrenjë në shtëpitë e tyre.
Hebrenjtë e Shqipërisë jo vetëm mbijetuan, por numri i tyre u rrit në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, pasi shumë hebrenj u strehuan nga vendet fqinje dhe evropiane.
Mbrojtja dhe shpëtimi i vëllezërve tanë hebrenj nga tmerret e nazizmit nuk ka qenë thjeshtë një akt i veçantë heroizmi gjatë kohërave më të errëta të njerëzimit. Kjo sjellje e shqiptarëve është një moment nderi kombëtar, krenarie për atë çfarë do të thotë të jesh shqiptar!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb