Carrie Lam, udhëheqësi i Hong Kongut, nuk e ndryshon linjën e tij  pas demonstratave masive në të cilën gjatë fundjavës qindra mijëra njerëz kërkuan të heqin dorë nga iniciativa ligjore e ekstradimit në Kinë. Numri një ka njoftuar se nuk ka ndërmend të heqë dorë  nga ligji.  Pekini, nga ana e saj, reagoi ndaj protestës duke pohuar se  pas saj fshihen ‘forca të huaja’. Sipas organizatorëve, në shesh kanë dalë më shumë se një milion njerëz.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Mendohet se më shumë mundësi, kjo të jetë manifestimi me më shumë pjesëmarrës në vend  që nga viti 1997. Por  shefi i Qeverisë në  Hong Kongut Carrie Lam nuk u shfaq i impresionuar. “Unë dua të falënderoj të gjithë ata që kanë shprehur idetë e tyre, nëse ata pajtohen ose nuk pajtohen me ne, sepse kontrolli i punës sonë është një faktor i rëndësishëm për të përmirësuar qeverinë e Hong Kongut”, tha ai, duke përsëritur megjithatë se ligji do të vazhdojë, duke siguruar që “nuk është kërkuar nga Pekini” dhe se do të zbatohet në përputhje me të drejtat e njeriut.

(Balkan Web)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: