Ish-Princesha japoneze Mako Komuro e Akishino u pa me bashkëshortin e saj, Kei Komuro, në qytetin e Nju Jorkut. Çifti i lumtur ecën dorë për dorë në Midtown të ​​enjten.

Mako, 30 vjeç, u shfaq me një fund të gjelbër me një këmishë të zezë dhe pulovër, shoqëruar me çizme të thjeshta me lidhëse. Ajo i lidhi flokët e saj të gjatë në një bisht të zhveshur dhe i la të çrregullt balluket e saj.

Bashkëshorti i saj, gjithashtu 30-vjeç, mbante veshur një kostum të zi dhe këmishë blu. Ai kishte aksesorë një rrip të zi dhe këpucë si dhe mbante një çantë laptopi me dorezë gri të çelur. Ai gjithashtu i lidhi flokët në një bisht.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Dyshja përfundimisht shkuan në rrugë të ndara dhe Mako shkoi në Amish Market, një dyqan ushqimesh që ajo frekuenton.

Çifti u zhvendos në Manhattan pasi ajo hoqi dorë nga titulli i saj mbretëror për t’u martuar me të dashurin e saj të kolegjit tetorin e kaluar në një ceremoni të vogël civile.

Mako dhe Komuro kanë mbajtur një profil të ulët ndërsa jetonin në një apartament luksoz me një dhomë gjumi në qytet dhe besohet se janë të pavarur financiarisht.

Ish princesha kishte të drejtën e një pagese prej 1.3 milionë dollarësh nga qeveria japoneze pasi hoqi dorë nga statusi i saj fisnik, por ajo e refuzoi atë.

Mako, mbesa e perandorit në fuqi Naruhito, thuhet se ka përdorur të kaluarën e saj në historinë e artit duke shërbyer si një vullnetare e papaguar në Muzeun Metropolitan të Artit.

“Ajo ka qenë veçanërisht e përfshirë në përgatitjen e një ekspozite pikturash të frymëzuara nga jeta e një murgu të shekullit të 13-të, i cili udhëtoi në të gjithë Japoninë ndërsa prezantoi Budizmin”, sipas Japan Times.

Mako ka një diplomë për art dhe trashëgimi kulturore nga Universiteti Ndërkombëtar i Krishterë në Japoni, ku u njoh me bashkëshortin e saj.
Ajo vazhdoi të studionte historinë e artit në Universitetin e Edinburgut në Skoci përpara se të merrte masterin në studimet e muzeut të artit dhe galerisë nga Universiteti i Leicesterit në Angli.

“Ajo është e kualifikuar dhe me siguri po trajton pjesë në koleksion. Në përgjithësi, është një punë që kërkon një përgatitje të madhe dhe shpesh nënkupton të shpenzosh shumë kohë në bibliotekë”, tha për People një ish kurator në Met. Ndërkohë burri i saj, avokati aspirues u ul për herë të parë në provimin e Jurisprudencës në Shtetin e Nju Jorkut korrikun e kaluar, tre muaj para martesës së tij me Makon, por në nëntor u zbulua se ai kishte dështuar.Sipas transmetuesit japonez NHK, ai telefonoi Okuno Yoshihiko – kreun e një firme ligjore në Japoni ku ai punonte më parë – për t’i thënë atij se nuk kishte kaluar.Komuro u ul në provim për herë të dytë në shkurt, por kur rezultatet u publikuan online në prill, emri i tij nuk u përfshi në mesin e atyre që kishin kaluar.

Nju Jorku nuk vendos një kufi ose kufizim në numrin e herës që një person mund të përpiqet të kalojë provimin, që do të thotë se ai mund ta marrë atë sa herë të dojë.

Komuro ka punuar më parë në një bankë dhe në një restorant francez në Japoni përpara se të zhvendosej në Nju Jork për shkollën juridike. Babai i tij vdiq kur ai ishte në shkollën fillore dhe ai u rrit nga nëna e tij e ve, Kayo.

Ai u takua me Makon në vitin 2013 kur ata të dy studionin në Universitetin Ndërkombëtar të Krishterë jashtë Tokios. Çifti u fejua jozyrtarisht në vitin 2017 dhe kishin planifikuar të lidhnin kurorë në nëntor 2018.

Fillimisht, lajmi u prit me kënaqësi në Japoni, por më pas u rrit një skandal kur u zbulua se nëna e tij, Kayo, nuk kishte shlyer një hua prej 4 milionë jen (35,000 dollarë) nga një ish i fejuar, pjesërisht për të paguar shkollimin.

Debati bëri që kritikët të sugjeronin se Komuro po martohej me princeshën e atëhershme vetëm për para ose famë.

Komuro lëshoi ​​një deklaratë prej 24 faqesh për paratë, duke pretenduar se nëna e tij besonte se ishte një dhuratë, jo një hua. Përfundimisht, ai tha se do ta shlyente, megjithëse nuk dihet nëse është kthyer ndonjëherë.

Pavarësisht trazirave, dashuria e Komuros dhe Makos duroi dhe ajo njoftoi se po ecën përpara me martesën në vitin 2020.

“Ne jemi të pazëvendësueshëm për njëri-tjetrin – dikush tek i cili duhet të mbështetemi si në momente të lumtura ashtu edhe në të palumtura,” tha ajo. ‘Pra, martesa është një zgjedhje e nevojshme për ne që të jetojmë duke i çmuar dhe mbrojtur ndjenjat tona.’

Vetëm anëtarët meshkuj të familjes perandorake japoneze lejohen të martohen me njerëzit e thjeshtë dhe Mako-s iu desh të hiqte dorë nga titulli i saj mbretëror për t’u martuar me Komuro-n.

Ajo ka një mbiemër për herë të parë në jetën e saj pas martesës së tyre dhe tashmë njihet si Mako Komuro. Ajo gjithashtu duhej të merrte një pasaportë për të udhëtuar, diçka që nuk i duhej si mbretërore.

Mako nuk mund të jetojë më në Pallatin Perandorak, dhe nëse ajo dhe Komuro kanë djem, ata nuk do të jenë në linjën e pasardhësve për perandorinë vetëm për meshkuj. Ajo nuk mund të kthehet kurrë në dinasti, edhe nëse martesa e saj përfundon me divorc.

Vetëm tre nga të afërmit e Makos mund të pasojnë perandorin Naruhito, 62 vjeç, sipas Ligjit aktual Perandorak të Familjes, duke përfshirë xhaxhain e tij 86-vjeçar Masahito, Princ Hitachi.

Të tjerët janë babai 56-vjeçar i Makos, Princi Fumihito, i cili është vëllai i perandorit, dhe vëllai i saj 15-vjeçar, Princi Hisahito.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb