Gjiganti Huawei është duke u përgatitur për të nisur sfidën ndaj kompanive Samsung dhe Apple duke shkuar përtej fushës së smartfonëve, ku kompania kineze në tremujorin e parë fitoi vendin e dytë në botë duke anashkaluar Apple dhe duke reduktuar hendekun me koreanët, sipas revistës japoneze ”Nikkei Asian Review”.

Huawei do të jetë gati të debutojë në tregun televiziv duke nisur televizorin e parë 5G në botë në vitin 2019 dhe gjithashtu do të synojë të hyjë në botë në pesë prodhuesit e kompjuterëve personalë në harkun e tre viteve.

‘’Gjatë vitit 2019, Huawei do të sjellë në rafte një televizor të pajtueshëm me rrjetet e reja 5G dhe me një përkufizim shumë të lartë: 8K më i larti që ekziston’’, theksuan burime pranë kompanisë.

Një tjetër fushë në të cilën Huawei dëshiron të vendosë vetë është ajo e kompjuterëve, ku kompania tashmë është e pranishme me laptopët e cilësisë së lartë.

Sipas ”Nikkei”, qëllimi i kompanisë është të trefishojë dërgesat dhe të bëhet një nga pesë prodhuesit më të mëdhenj të kompjuterëve brenda vitit 2021.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb