SHBA

Djali i madh i aktorit të famshëm, Robert Redford, James ka humbur jetën në moshën 58-vjeçare, pas dy vitesh luftë me kancerin.

Lajmin e ka bërë të ditur gruaja e tij, Kylie me një postim prekës në Twitter: “James vdiq sot, ne jemi zemërthyer. Ai jetoi një jetë të bukur dhe duke u dashur nga shumë njerëz.

Do të na marrë malli për të. Ashtu si gruaja e tij për 32 vjet, unë jam veçanërisht mirënjohës ndaj tij për dy fëmijët spektakolarë që kemi rritur së bashku. Unë nuk e di se si do të kishim bërë pa ata për dy vitet e fundit.’

James ishte një krijues i njohur dokumentarësh, skenarist dhe regjisor i filmave të tillë si “Resilience” dhe ishte president i Redford Center, themeluar me babanë e tij në 2005 për të prodhuar dokumentarë socialë dhe mjedisorë dhe për të trajnuar kineastë të rinj mbi temën e ndryshimit të klimës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb