Fermeret e zones se Imshtit ne Lushnje ankohen se po perballen me mungesen e kerkeses per shitjen e shalqinit. Ata ankohen gjithashtu se po detyrohen ta shesin frutin nen kosto, pasi po iu kalbet.

Mungesa e kerkeses per shitjen e shalqinit dhe cmimi nen kosto jane problemet me te cilat po hasen edhe kete vit fermeret e zones se Imshtes ne Lushnje.

Fermeret thone se nuk kane mundur te shesin as gjysmen e prodhimit qe kane dhe ne kete menyre i gjithe fruti po shkon drejt kalbjes. Sipas tyre, cmimi 50 leke per kg eshte i pajustifikuar.

Humbjet jane te medha per fermeret, te cilet thone se nuk nxjerrin as shpenzimet, nderkohe qe duhet te mendojne qe te shlyejne edhe kredine qe kane marre per mbjelljen dhe kultivimin e shalqinit.

Imshta eshte zona e dyte pas Divjakes e njohur per volumin dhe cilesine e shalqinit qe prodhohet ne vendin tone, por kjo mesa duket nuk mjafton per tregtaret te cilet nuk kane treguar interes dhe prodhimet mbeten pa u shitur ne tokat e fermereve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb