Rusia ka përshpejtuar përpjekjet e saj për të rekrutuar mercenarë si nga brenda kufijve të saj, ashtu edhe më gjerë, për të zëvendësuar humbjet e trupave të saj në Ukrainë, me raportet për ngarkesat e avionëve të veteranëve të luftës libianë që tani përgatiten për t’iu bashkuar betejës.

Marshalli Khalifa Haftar, 78 vjeç, një oficer i ushtrisë së epokës së Gadafit, i mbështetur prej kohësh nga ushtria mercenare ruse, Grupi Wagner , thuhet se ka rënë dakord t’i paguajë presidentit Putin duke dërguar besnikët e tij. Një aeroplan i mbushur me operativë Wagner dhe aleatët e tyre arabë, shumë prej tyre sirianë që luftuan për Haftarin kundër qeverisë në Tripoli, raportohet të jetë nisur nga baza ajrore Khmeimim në bregdetin sirian me destinacion Moskën.

Veteranëve të luftës civile siriane u janë ofruar deri në 1000 dollarë në muaj për të luftuar në Ukrainë, ndërsa faqet e internetit ruse të punës janë përmbytur me reklama që ofrojnë rreth 700 dollarë në muaj për këdo që dëshiron të bashkohet me flotën e Detit të Zi me bazë në Sebastopol. Një shumë e ngjashme ofrohet për parashutistët e trajnuar për t’u bashkuar në pozicionet e nivelit të oficerëve. Ofertat e pagave janë shumë herë më të larta se ato që paguhen për rekrutët.

Aktiviteti i rekrutimit është nxitur nga humbjet më të rënda se sa pritej në vijën e frontit, me ushtrinë ukrainase që pretendon se ka vrarë 15,600 ushtarë rusë, më shumë se sa kanë vdekur në luftën sovjeto-afgane, e cila zgjati një dekadë. Zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë dhënë një vlerësim më konservator të 7000 viktimave ruse.

Zyrat e rekrutimit janë ngritur në qytete anembanë Rusisë për të kundërshtuar atë që ekspertët ushtarakë e përshkruajnë si një buzë shkëmbi në pranverë, kur rekrutët mbarojnë mandatin e tyre njëvjeçar në ushtri. Profesor Mark Galeotti, i Institutit Mbrojtës të Shërbimeve të Bashkuara Mbretërore, tha se Putini mund të rekrutojë mercenarë si një zgjidhje të shpejtë, ndërsa kërkon të forcojë forcën e tij të rekrutimit në një afat më të gjatë.

“Djemtë që rekrutojnë nuk mund të hidhen menjëherë në fushën e betejës. Ata do të duhet të bëjnë trajnime me muaj para se të jenë të dobishëm”, tha ai për The Times. “Në qoftë se Putini nuk shpall një gjendje të jashtëzakonshme ose një luftë formale, e cila do të hapte një vrimë të madhe në pretendimet e tij se sa mirë po shkojnë gjërat, atëherë grupi [aktual] i rekrutëve do të çmobilizohet. Do të thotë se do të ketë një boshllëk. Unë dyshoj se nëse ata po përpiqen të rekrutojnë mercenarë, është pikërisht për të mbushur atë boshllëk.”

Profesor Phillips O’Brien, një ekspert në studimet strategjike në Universitetin e St Andrews, tha se Putin kishte vendosur tashmë rreth 75 për qind të divizioneve të tij më të mira luftarake në Ukrainë. “Për shkak të mungesës së personelit të trajnuar dhe profesional, nëse Rusia do të luftojë këtë luftë të gjatë, disa që përmendin, do të duhet të krijojnë pothuajse një ushtri të tërë të re,” tha ai.

 

Rekrutët e rinj do të kishin nevojë për muaj trajnime nëse do të shmangnin të bëhen “ushqim i topit”, shtoi ai, duke parashikuar se mund të duhej një vit për të zëvendësuar disa nga forcat shumë të trajnuara të humbura në Ukrainë.

Rusia po shton gjithashtu përpjekjet e saj për të sjellë luftëtarë nga Siria, duke përfshirë veteranë të trajnuar nga Wagner dhe ata që kanë shërbyer në milici përkrah trupave ruse, madje po konsideron edhe civilë me pak përvojë luftarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: