Kryeministrja e parë grua e Suedisë ka dhënë dorëheqjen vetëm disa orë pasi u emërua. Magdalena Andersson, u shpall si udhëheqëse të mërkurën, por dha dorëheqjen pasi partneri i saj i koalicionit u largua nga qeveria dhe buxheti i saj nuk kaloi. Në vend të kësaj, parlamenti votoi për një buxhet të hartuar nga opozita, i cili përfshin të djathtën ekstreme kundër emigrantëve.

“Unë dëshiroj të jap dorëheqjen,” u tha zonja Andersson gazetarëve.

Partneri i saj i koalicionit, Partia e Gjelbërve tha se nuk mund të pranonte një buxhet të hartuar për herë të parë me të djathtën ekstreme. Zonja Andersson tha se ajo shpresonte të përpiqej të bëhej sërish kryeministre si një udhëheqëse e vetme e qeverisë së partisë.

“Ekziston një praktikë kushtetuese që një qeveri koalicioni duhet të japë dorëheqjen kur një parti tërhiqet,” tha socialdemokrati të mërkurën. “Nuk dua të drejtoj një qeveri, legjitimiteti i së cilës do të vihet në dyshim.

Kryetari i parlamentit tha se do të kontaktojë me drejtuesit e partive në lëvizjen e ardhshme. Andersson u zgjodh kryeministre më herët të mërkurën, sepse sipas ligjit suedez, asaj i nevojitej vetëm shumica e deputetëve për të mos votuar kundër saj. Njëqind vjet pasi grave suedeze iu dha vota, liderja 54-vjeçare socialdemokrate u duartrokit në këmbë nga seksionet e parlamentit.

Zgjedhja e saj në krye të një qeverie të pakicës pasoi një marrëveshje të 11-të me partinë e majtë të opozitës, në këmbim të pensioneve më të larta për shumë suedezë. Ajo siguroi gjithashtu mbështetjen e partnerit të koalicionit, të Gjelbërve, si dhe të partisë së Qendrës.

Nga 349 anëtarët e Riksdag, 174 votuan kundër saj. Por në krye të 117 deputetëve që mbështetën zonjën Andersson, 57 të tjerë abstenuan, duke i dhënë asaj fitoren me një votë të vetme.

Një ish-kampione noti për të rinj nga qyteti universitar i Uppsala, ajo filloi karrierën e saj politike në 1996 si këshilltare politike e kryeministrit të atëhershëm Goran Persson. Ajo ka kaluar shtatë vitet e fundit si ministre e financave.

Përpara se deputetët të mbështesnin Magdalena Andersson, Suedia ishte i vetmi shtet nordik që nuk kishte kurrë një grua si kryeministre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb