Mëngjesin e së enjtes, 56 qytetarë të Kosovës, që kishin mbetur në Emiratet e Bashkuara Arabe si pasoje e përhapjes së pandemisë COVID-19, janë nisur për në vendlindje.

Ata kanë fluturuar drejt Tiranës, për të ardhur më pastaj në Kosovë, ka bërë ditur përmes një postimi në Facebook, Ambasada e Kosovës në Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Pas një periudhe të vështirë të pritjes dhe paqartësive të shumta, sot në mëngjes në drejtim të Tiranës kanë fluturuar 56 qytetarë të Kosovës të cilët kishin mbetur në Emirate, pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në këtë vend ”, thuhet në njoftim.

Disa prej këtyre qytetarëve ishin studentë.

“Mbi 30 nga këta qytetarë ishin studentë në Universitetin e Sharjias kurse të tjerët ishin familje dhe individë që humbën vendet e punës pas izolimit të vendit, apo mbetën aty kur u anuluan fluturimet”, thuhet në njoftim.

Sipas masave të ndërmarra nga autoritetet në Prishtinë, shumica e qytetarëve që kthehen në Kosovë, duhet të qëndrojnë në karantinë, në Qendrën e Studentëve në Prishtinë./rel

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb