Një korridor tokësor është krijuar midis Krimesë dhe Donbasit, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti.

Në raportin e saj, agjencia e lajmeve citoi zëvendëskryeministrin e Krimesë Georgiy Muradov, i cili është Përfaqësuesi i Përhershëm i Republikës së Krimesë nën Presidentin e Rusisë.

CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportin e medias shtetërore ruse.

Sipas RIA, korridori ofron një rrugë strategjike që lidh Krimenë me Mariupolin, i cili aktualisht është i rrethuar nga trupat separatiste të mbështetura nga Rusia dhe Rusia.

Korridori tokësor do të lejojë trupat në Krime të bashkojnë forcat me rebelët e mbështetur nga Rusia në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetsk (DPR), si dhe t’u japë forcave të mbështetura nga Rusia akses në qytetet kryesore portuale përgjatë Detit Azov.

Raporti i RIA e quajti gjithashtu një “rrugë të rëndësishme” për lidhjen e Krimesë me kryeqytetin e prodhimit të çelikut Mariupol dhe rajonin industrial Donbas.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb