Një grua 105-vjeçare që i mbijetoi pandemisë së gripit të vitit 1918 asokohe fëmijë dhe iku nga Italia e Musolinit, ka vdekur nga koronavirusi. Edhe pse ajo ishte e vaksinuar, ajo u infektua me virusin dhe kaloi më shumë se një javë duke e luftuar atë.

Associated Press sjell historinë e saj.

Primetta ishte 2 vjeç kur nëna e saj vdiq. Babai i saj, një punëtor, nuk donte të rritte Primetta ose motrën e saj më të vogël, Alice. Ai e ktheu Alisën në Itali, atdheun e tyre stërgjyshor dhe ia dha Primetën një familje birësuese italiane, e cila më pas u zhvendos në Itali në 1929.

Primetta e mbajti veten duke punuar si rrobaqepëse. Flokë korbi me sy të errët dhe tipare të mprehta, ajo përfundimisht ra në dashuri me një pilot luftarak italian të quajtur Vittorio Andriani.

Italia hyri në Luftën e Dytë Botërore në qershor 1940. Policia lokale paralajmëroi Primettën të largohej sepse Musolini donte që qytetarët amerikanë të largoheshin nga vendi. Primetta refuzoi. Disa javë më vonë, policia e shtetit i tha asaj të dilte, duke e paralajmëruar se mund të përfundonte në një kamp përqendrimi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: