BRUKSEL

Afërsisht 500 demonstrues u mblodhën këtë të mërkurë në stacionin policor të Brukselit Verior pas vdekjes së Ibrahima B. (23), i cili vdiq rreth një orë pasi u arrestua fundjavën e kaluar.

Edhe pse kryetari i bashkisë Saint-Josse-ten-Noode Emir Kir kishte dhënë vetëm leje për një demonstrim statik me 100 të pranishëm, afërsisht 500 njerëz u paraqitën për të kërkuar qartësi në lidhje me shkakun e vdekjes së Ibrahima B.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Fillimisht, demonstrata u zhvillua në mënyrë paqësore, por rreth orës 16:00 shpërtheu një trazirë dhe disa njerëz filluan të hedhin gurë dhe kapsolla të vegjël drejt policisë, e cila përdori topat e ujit disa herë, raporton Het Laatste Nieuws.

Organizatorët e demonstratës u përpoqën më kot të qetësonin njerëzit. Ndërkohë, xhami i një makine policie u thye dhe zjarre të vegjël filluan në disa vende. Sipas zyrës së prokurorit publik të Brukselit, i riu u arrestua të shtunën më 9 janar rreth orës 19:00, pasi ai u arratis nga një kontroll për  koronavirusin në Place du Nord.

Ai më pas u përgjua dhe u dërgua në stacionin e policisë për t’u marrë në pyetje, por ai humbi ndjenjat me të mbërritur në stacion. Oficerët e tanishëm të policisë njoftuan shërbimet e urgjencës, të cilët transferuan I.B. në spital, ku vdiq në orën 20:22.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb