Miliarderi rus Oleg Tinkov ka kritikuar hapur luftën e Rusisë në Ukrainë, duke i bërë thirrje perëndimit për të ndaluar këtë masakër.

Tinkov, i cili ishte në mesin e 65 individëve dhe subjekteve të sanksionuar nga MB më 24 mars për “mbështetje të pushtimit të paligjshëm të Rusisë”, i bëri komentet në një postim në Instagram.

“Unë nuk shoh një përfitues të vetëm të kësaj lufte të çmendur. Si mund të ishte mirë ushtria kur gjithçka tjetër në vend është e zhytur në nepotizëm, në gropë dhe servilizmin”, tha Tinkov.
Manjati rus, i cili themeloi Tinkoff Bank në 2006, shkroi se “90% e rusëve” e kundërshtuan konfliktin.

“Nëpunësit civilë të Kremlinit janë të tronditur që jo vetëm ata, por edhe fëmijët e tyre nuk do të shkojnë në Mesdhe këtë verë. Biznesmenët po përpiqen të shpëtojnë atë që u ka mbetur nga prona e tyre. Sigurisht që ka idiotë që shkruajnë shkronjën Z, por ka rreth 10% idiotë në të gjitha vendet, 90% e rusëve janë KUNDËR kësaj lufte”, tha ai.

Shkronja “Z” u bë një shenjë e mbështetjes popullore për luftën midis disa rusëve pasi automjetet ushtarake ruse u panë të shënuara me simbolin pak përpara pushtimit.
Duke kaluar në anglisht në fund të postimit të tij, Tinkov i bëri thirrje Perëndimit “kolektiv” që t’i “i japë zotit Putin një dalje të qartë për të shpëtuar fytyrën e tij dhe për të ndaluar këtë masakër”.

“Ju lutemi jini më racional dhe humanitar,” shtoi ai.

Udhëheqës të tjerë të biznesit rusë bëjnë thirrje për paqe:

Në mars, firma ruse e naftës Lukoil bëri thirrje për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë.
Oligarkët Mikhail Fridman dhe Oleg Deripaska gjithashtu folën kundër konfliktit në fund të shkurtit pas pushtimit të Rusisë.

Fridman, i cili ka lindur në Ukrainën perëndimore, tha në një letër drejtuar stafit se ai dëshironte që “gjakderdhja të përfundonte.” Deripaska shkroi në një postim në Telegram: “Paqja është shumë e rëndësishme! Negociatat duhet të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur!”
Në fillim të këtij muaji, kryetari i firmës ruse të metaleve Rusal bëri thirrje për një hetim të paanshëm për vrasjen e civilëve në Bucha.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: