LIVORNO – Arbër Kojku, 29 vjeç, shqiptar, mbërriti në aeroportin e Fiumicinos me një fluturim të drejtpërdrejtë nga Tirana, i shpëtoi kapjes më 26 shkurt 2019 si pjesë e operacionit “DY BOTË” të Njësisë Hetuese të Livornos ku ata kishin arrestuar më parë 22 persona.

I riu, ndaj së cilit u dha urdhri i paraburgimit të lëshuar nga G.I.P. i Livornos, për bashkëpunim ndërkombëtar, ishte vendosur në vendin e origjinës, Shqipëri dhe u ekstradua, shkruajnë mediat italiane.

  • foto galeri

Operacioni “DY BOTË” kishte bërë të mundur shpërbërjen e trafikut të paligjshëm të drogës në provincat e Livornos dhe Pisas.

29-vjeçari besohet të jetë një nga rojet e magazinës ku grupi kriminal nën hetim fshehu drogën: një kontejner jashtë një aneksi bujqësor në San Giuliano Terme. Këtu, më 20 mars 2018, karabinierët gjetën 80 kg marijuanë, të depozituara në pritje të tregtimit të drogës në tregun labronian.

Për më tepër, grupi kriminal shqiptar u zbulua se ishte kanali i furnizimit për dy trafikantë me origjinë napolitane që banonin në ishullin Elba. Ky i fundit, që i përkiste familjes Tommaselli dhe ishte i lidhur me klanin homonim që vepronte në rrethin napolitan të Pianura, u vendos kohët e fundit në Campo nell’Elba, bleu drogën nga të dyshuarit shqiptarë dhe e shiti atë në sheshin e dyqaneve Elban, duke përdorur trafikantë vendas.

Në më shumë se 2 vjet hetime, Karabinierët kishin sekuestruar mbi 126 kg marijuanë, më shumë se 5 kg hashash dhe rreth 200 gram kokainë. Arbër Kojku u dërgua në burgun e Perugias.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb