Aktori Johnny Depp përfundoi dëshminë e tij në gjyqin e tij për shpifje kundër Amber Heard në një gjykatë në Fairfax, Virxhinia të hënën.

Ditën e tij të katërt në tribunë, Depp u mor në pyetje nga avokati i Heard, Ben Rottenborn. Ai u pyet për regjistrimet audio të debateve me Heard dhe nëse ajo ishte i vetmi person që kishte problem me abuzimin e tij me alkoolin.

“Zotëri, nëse dikush kishte problem me pijen time, në çdo moment të jetës sime, isha unë”, u përgjigj Depp. “I vetmi person që kam abuzuar në jetën time jam unë”.
Depp më pas mbeti në tribunë për ekzaminim të ridrejtuar nga avokatja e tij, Jessica Meyers.

Depp po padit Heard, ish-gruan e tij, për 50 milionë dollarë për një shkrim të vitit 2018 që ajo shkroi për “The Washington Post”, në të cilin ajo e përshkroi veten si një “figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”. Megjithëse Depp nuk u përmend në artikull, ai pretendon se kjo i kushtoi atij një punë fitimprurëse aktrimi.
Të dy Heard dhe Depp, të cilët u njohën në vitin 2009 dhe ishin të martuar nga 2015-2016, akuzojnë tjetrin për akte të dhunës fizike gjatë marrëdhënies së tyre. Të dy kanë mohuar pretendimet e tjetrit.

Ish-çifti zgjidhi divorcin e tyre në gusht 2016, duke lëshuar një deklaratë të përbashkët ku shkruhej pjesërisht, “Marrëdhënia jonë ishte shumë pasionante dhe nganjëherë e paqëndrueshme, por gjithmonë e lidhur nga dashuria”.

Gjyqi, i cili filloi më 11 prill, do të zgjasë gjashtë javë. Heard nuk ka dëshmuar ende.
Nën ridrejtimin nga avokati i tij, Depp shpjegoi se disa nga tekstet e paraqitura si prova nga avokati i Heard ishin menduar të ishin “të pandershme” ose të bazuara në filmat e Monty Python.

Depp tha se ai shpesh trajton një “situatë të vështirë ose të pakëndshme” me humor.
Në një përpjekje për të zbutur mosmarrëveshjet me Heard, Depp dëshmoi se do të përpiqej të largohej nga dhoma ose të largohej nga shtëpia e tyre.
“Askush nuk e meriton të jetojë kështu,” tha Depp, duke e përshkruar marrëdhënien e tyre afër fundit si “të tmerrshme”.
Meyers luajti një regjistrim të vitit 2016 të një bisede midis Heard dhe Depp, në të cilën Heard shprehu shqetësimin për rifitimin e reputacionit të saj pas raportimeve të shtypit për abuzime në marrëdhënien e tyre.
“Çfarë thatë në përgjigje kur zonja Heard tha: “Thuaji botës, Johnny. Tregoju atyre, Johnny Depp, unë, Johnny Depp, një burrë, edhe unë jam viktimë e dhunës në familje”?” Meyers e pyeti Depp-in.

“Unë thashë: “Po. Unë jam”, u përgjigj Depp.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb