KILI – Papa Francesku është goditur me një objekt që u hodh nga një person gjatë vizitës së tij në Kili.

Gjatë ditës së parë të turneut të tij në Amerikën e Jugut, Papa Francis kaloi nëpër Santiago de Kili në parkun e tij në O’Higgins Park.

https://www.youtube.com/watch?v=qmJr8uOxz1g

Ndërsa përshëndeti mijëra njerëz që kishin dalë ta shihnin, Papa u godit nga një objekt në fytyrë. Vizita e Papës në Kili është prishur nga dhuna, pasi 30 persona u arrestuan pas përleshjeve të zemëruara në rrugë, u thirr policia e trazirave dhe sulmoi zjarrvënësit  ndaj kishave.

Turneu i tij i gjashtë në Amerikën e Jugut ka provokuar një reagim nga aktivistët pro-abortit dhe protestuesit të zemëruar nga kostoja e madhe e vizitës.

(e.f/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb