Kremlini i përshkroi incidentet në rajonin Karakalpakstan të Uzbekistanit si një “çështje të brendshme” që ka të bëjë vetëm me Tashkentin.

Duke folur për gazetarët, zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov tha se Moska e konsideron Uzbekistanin një “vend mik” dhe shtoi se ai nuk kishte dyshim se qeveria e Presidentit Zafkat Mirziyoyev do të punonte për të zgjidhur çështjen.

Të paktën 18 persona u vranë dhe 243 të tjerë u plagosën në trazirat e javës së kaluar në rajonin e varfër (zyrtarisht një “republikë” autonome) të Uzbekistanit veriperëndimor, pas protestave masive kundër një plani për rishikimin e kushtetutës që padyshim që rajoni prej 2 milion njerëzish humbi statusin e saj “sovran” dhe të drejtën për të organizuar një referendum për vetëvendosjen e tij.

Autoritetet e Uzbekistanit, të cilët shpallën gjendjen e jashtëzakonshme deri në gusht në Karakalpakstan, u detyruan të shpallin pas incidenteve se nenet e Kushtetutës në lidhje me të do të mbeten në fuqi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: