Mbi 54 mijë njerëz janë evakuuar për shkak të shirave intensivë në rajonin Andhra Pradesh në jug të Indisë.

Bëhet e ditur se stuhia tropikale në Gjirin e Bengalit ka goditur brigjet e Indisë.

Zyrtari përgjegjës për menaxhimin e fatkeqësive të rajonit Andhra Pradesh, Kanna Babu tha se mbi 54 mijë persona në rajonet ku shirat janë intensivë janë evakuuar në kampet e ndihmës që ka formuar qeveria.

Për shkak të kushteve të këqija të motit është ndërprerë mësimi në disa zona dhe janë anuluar udhëtimet e trenave.

Në një deklaratë nga Departamenti Meteorologjik Indian (IMD) thuhet se stuhia që nga nesër do të përparojë drejt rajonit Odisha duke humbur ndikimin e saj.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb