Imazhet e një çifti të ulur në një tenxhere të madhe gatimi duke notuar nëpër rrugët e përmbytura në dasmën e tyre në Indinë jugore i kanë dhënë një moment ngushëllimi një rajoni të shkatërruar nga shirat e dendur.

Akash dhe Aishwarya ishin të vendosur të mos humbisnin ditën e tyre të dasmës në fshatin Thalavady në shtetin Kerala të hënën.

Fotografitë e çiftit, të dy punonjës të kujdesit shëndetësor,  u vendosën në varkën e tyre të improvizuar, e cila më vonë u shpërnda gjerësisht në mediat sociale.

Reshjet e dendura të shiut në Kerala kanë shkaktuar përmbytje serioze dhe rrëshqitje vdekjeprurëse të tokës.

Lumenjtë kanë dalë nga shtrati, urat dhe rrugët janë fshirë, në disa raste qytete dhe fshatra të tëra është ndërprerë furnizimi me energji elektrike.

Një tempull i vogël në Thalavady që pranoi të kryejë ceremoninë, gjithashtu u përmbyt pjesërisht nga uji.

Çifti përdori tenxheren prej alumini nga një tempull tjetër lokal dhe kërkuan që të ndihmoheshin nga autoritetet me një anije.

“Është kthyer në një dasmë të cilën ne kurrë nuk e kishim imagjinuar,” tha nusja, Aishwarya, për kanalin lokal të lajmeve Asianet.

Të sapomartuarit thanë se kishin planifikuar fillimisht një ceremoni të vogël me një numër të kufizuar të anëtarëve të familjes, por interesimi pasi imazhet u postuan në internet i bëri ata të ndiheshin sikur të kishin ndarë ditën e tyre më të veçantë.

Akash tha se kishin prenotuar datën e tyre të dasmës pak kohë më parë dhe nuk donin ta shtynin atë pasi nuk e dinin kur do të kishin më shumë kohë jashtë orari të punës.

Ai shtoi se tenxhereja e gatimit ishte “opsioni i vetëm” i disponueshëm në ato momente të vështira.

Whatsapp Image 2021 10 19 At 04.11.47

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb