Sri Lanka mori një ngarkesë të parë të një pakete ndihme humanitare prej 16 milionë dollarësh nga India fqinje për të ndihmuar në zbutjen e mungesave të rënda të shkaktuara nga kriza më e keqe ekonomike.

Gopal Baglay, i dërguari indian në Sri Lanka, i dorëzoi donacionin nga shteti jugor indian i Tamil Nadu Ministrit të Jashtëm të Sri Lankës Gamini Peiris të dielën vonë. Mallrat, me vlerë 5.6 milionë dollarë, përfshijnë oriz, qumësht dhe ilaçe thelbësore.

Ato do të shpërndahen mes familjeve në nevojë në pjesë të ndryshme të vendit, tha ambasada indiane në një deklaratë.

Sri Lanka është afër falimentimit dhe po lufton me mungesa të mëdha të gjërave thelbësore nga ushqimi , karburanti, ilaçet, gazi për gatim deri te letra higjienike dhe shkopinjtë e shkrepëses. Gjatë muajve të fundit njerëzit janë detyruar të qëndrojnë në radhë të gjata për të blerë produktet e kufizuara.

Kryeministri i ri i vendit tha javën e kaluar se rezervat e benzinës ranë në një ditë të fundit, duke përkeqësuar problemet e udhëtimit dhe duke zgjatur linjat. Por dërgesat e benzinës të paguara përmes një linje kredie indiane filluan të mbërrinin gjatë fundjavës.

Sri Lanka ka pezulluar shlyerjen e rreth 7 miliardë dollarëve kredi të huaja që duhet të paguhen këtë vit nga 25 miliardë dollarë që do të shlyhen deri në vitin 2026. Borxhi i jashtëm total i vendit është 51 miliardë dollarë.

Më vete, India ka dhënë një ndihmë ekonomike prej 3.5 miliardë dollarësh në formën e kredive.

Kriza ekonomike e Sri Lankës ka krijuar trazira politike me një protestë që pushtoi hyrjen e zyrës së presidentit duke kërkuar dorëheqjen e tij, e cila vazhdoi 40 ditët e fundit. Mbështetësit e qeverisë në fillim të këtij muaji sulmuan protestuesit paqësorë, duke shkaktuar trazira në mbarë vendin gjatë të cilave u vranë nëntë persona, duke përfshirë një ligjvënës që u rrah për vdekje.

Shumë shtëpi dhe prona të ministrave në detyrë dhe politikanëve të partisë në pushtet u dogjën. Presidenti Gotabaya Rajapaksa shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke i dhënë policisë dhe ushtrisë kompetenca të gjera për të kërkuar, arrestuar dhe ndaluar të dyshuarit.

Urgjenca skadoi të premten e kaluar sepse qeveria nuk kërkoi miratimin e Parlamentit brenda 10 ditëve siç kërkohet nga kushtetuta.

Protestat që bënin thirrje që presidenti dhe familja e tij të largoheshin nga politika çuan në një shpërbërje pothuajse të dinastisë së fuqishme Rajapaksa me vëllain e presidentit Mahinda Rajapaksa që dha dorëheqjen si kryeministër. Para kësaj, dy nga vëllezërit e motrat e presidentit dhe një nip dhanë dorëheqjen si ministra të kabinetit.

Vetë presidenti po përballet me mundësinë e reduktimit të ndjeshëm të kompetencave të tij për të forcuar Parlamentin nën kryeministrin Ranil Wickremesinghe, i cili po drejton negociatat me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një paketë shpëtimi.

Një amendament kushtetues për të kufizuar kompetencat e presidentit pritet të diskutohet në kabinet më vonë të hënën.

Tamil Nadu, e cila ndan gjuhën dhe kulturën me tamilët e pakicës së Sri Lankës, ndahet nga një ngushticë e ngushtë nga veriu i ishullit me shumicë tamile. Dhurimi u nxit pasi dhjetëra familje u larguan në Tamil Nadu për shkak të krizës ekonomike.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb