INDIA

India, vendi i dytë më o populluar në botë duket se do të shtyjë ”Lock- Down”-in e ndërmarrë më 24 mars.

Në mbledhjen qeveritare të kryesuar nga kryeministri i vendit Narendra Modi, shumë ministra ishin të shqetësuar sa i përket situatës së COVID-19 dhe kërkuan urgjentisht shtyrjen e masave.

Nga një anë COVID-19 në Indi ka shkaktuar 288 viktima dhe 8 mijë të infektuar kurse nga ana tjetër mbyllja e bizneseve dhe aktiviteteve ka shkaktuar mbylljen e 2.9 trilionë dollarë që vinin nga to.

Por ”Lock-Down”-i dhe efektet e tij ekonomike më shumë kanë efektuar shtresat e varfëra duke bërë që edhe miliona punëtorë emigrantë të humbasin punët e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb