Kryeministri indian Narendra Modi tha të shtunën se uji do të arrijë të gjitha shtëpitë në fshat deri në vitin 2024, duke vendosur një objektiv të ashpër në një kohë kur qindra miliona nuk kanë qasje në ujë të pastër. Uji është zakonisht i pakët në muajt e verës, por situata ka qenë veçanërisht e zymtë këtë vit në shtetet perëndimore dhe jugore që patën reshje nën mesatare në 2018.

Rreth 200,000 indianë vdesin çdo vit për shkak të qasjes joadekuate në ujë të pastër tha në një raport vitin e kaluar Instituti Kombëtar për Transformimin e Indisë (NITI) Aayog, duke cituar të dhënat nga agjencitë e pavarura. Modi është kryetari i NITI Aayog.

Në një takim të këshillit qeverisës të NITI Aayog të shtunën, Modi tha se India duhet të japë përparësi dhe të bëjë ndërhyrjet e duhura për të zgjidhur problemet e saj ujore, sipas një deklarate të qeverisë.

Ai tha se ruajtja e ujit dhe ujitja kërkojnë një përpjekje masive, bazuar në pjesëmarrjen e publikut.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb