Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 ka goditur pak më parë ishujt Tanibar të Indonezisë, njofton Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC).

Siç është raportuar nga Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC), tërmeti ka ndodhur në një zonë detare me një thellësi prej 100 kilometrash.

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare EMSC njoftoi gjithashtu se tërmeti është ndjerë në një distancë prej 2000 kilometrash.

Thellësia e madhe fokale e saj kufizon rrezikun e fatkeqësive, vënë në dukje autoritetet australiane. Pas tërmetit të fortë, autoritetet indoneziane lëshuan një paralajmërim për cunami.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb