Parlamenti i Indonezisë pritet të miratojë një ligj të ri penal këtë muaj që do të dënojë seksin jashtë martesës me burgim deri në një vit.

Bambang Wuryanto, një politikan i përfshirë në draft, tha se kodi mund të miratohet që në fillim të javës së ardhshme.

Ligji, nëse miratohet, do të zbatohet si për qytetarët indonezianë ashtu edhe për të huajt. Ndëshkimi për tradhtinë bashkëshortore mund të hyjë në fuqi vetëm nëse ka palë që ankohen tek autoritetet.

Për ata që janë të martuar, pala që ka të drejtë të ankohet është burri ose gruaja e autorit.

Ligji gjithashtu lejon që prindërit e personave të pamartuar t’i denoncojnë për marrëdhënie seksuale.
Gjithashtu do të ndalohet bashkëjetesa para martesës dhe të dënuarit mund të dënohen me gjashtë muaj burg.

Grupet e biznesit kanë shprehur shqetësimin për dëmin që rregullat mund t’i bëjnë imazhit të Indonezisë si destinacion pushimesh dhe investimesh, sipas Reuters.

Shinta Widjaja Sukamdani, nënkryetar i Shoqatës së Punëdhënësve të Indonezisë (APINDO), tha: “Për sektorin e biznesit, zbatimi i këtij ligji zakonor do të krijojë pasiguri ligjore dhe do t’i bëjë investitorët të rishqyrtojnë investimin në Indonezi”.

Drafti i mëparshëm i kodit ishte caktuar të miratohej në vitin 2019, por shkaktoi protesta mbarëkombëtare me dhjetëra mijëra pjesëmarrës në demonstrata.

Shumë, duke përfshirë studentë, dolën në rrugë në qytete anembanë Indonezisë me përplasjet kryesore që u zhvilluan në kryeqytetin Xhakarta.

Gaz lotsjellës dhe topa uji janë përdorur kundër protestuesve që kishin hedhur gurë ndaj policisë.

Ligje të tilla strikte mbi seksin dhe marrëdhëniet nuk janë pa precedent në pjesë të Indonezisë me shumicë myslimane.

Provinca e Aceh zbaton ligjin e rreptë islamik dhe ka dënuar njerëzit për lojëra të fatit, pirje alkooli dhe takime me anëtarë të seksit të kundërt.

Në një rast në vitin 2021, fqinjët denoncuan dy burra për seks. Ata morën secili nga 77 goditje me kamxhik nga një oficer policie në një vend publik.

Në të njëjtën ditë, një gruaje dhe një burri iu dhanë secili nga 20 rrahje dhe dy burrave iu dhanë secili nga 40 rrahje për dehje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb