“Futbolli humbi një nga buzëqeshjet e tij më të bukura dhe më ngjitëse, atë të Gianluca Viallit”. Kështu nis kujtimi i Gianni Infantino, me një postim në Instagram.

Presidenti i FIFA-s, në nderim të kujtimit të ish-sulmuesit që vdiq sot në 58 vjeç në Londër, flet për “buzëqeshjen e atyre që luanin dhe stërvitën. Buzëqeshja e atyre që fituan, duke tërhequr të vegjlit që po bëheshin të mëdhenj në lumturinë e tyre, si në ditët e Sampdorias.

Vialli ishte një futbollist i madh dhe një njeri inteligjent. Një ditë më pa të dribloja dhe më tha: ‘Gianni, ta pranojmë, nuk di të driblosh. Unë do t’ju mësoj’. Dhe, përsëri, ai buzëqeshi. Është e drejtë ta kujtojmë kështu, përmes shprehjes së tij të lumtur.

Ai ishte i mrekullueshëm, sepse u argëtua dhe na argëtoi të gjithëve. Pasioni i tij ishte përkufizimi më i bukur i futbollit. Një përqafim i madh për familjen dhe miqtë” – përfundoi Infantino.

Mes shumë dedikimeve, nuk mund të mungonte ai i Del Pieros, i cili përmes një postimi në Instagram, shkroi: “Kapiteni ynë, kapiteni im! Përgjithnjë! Lamtumirë Luca!”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb