Në raportin e përpiluar nga Inspektorët e UEFA-s dhe të publikuar nga ‘BalkanWeb’ për çështjen e Skënderbeut bien në sy disa detaje të cilat tregojnë sesi manipuloheshin ndeshjet, gjithmonë sipas pretendimeve të isnpektorëve.
Sipas tyre Skënderbeu i trukonte ndeshjet pa dijeninë e kundërshtarëve, mbrojtësit nuk ndërhynin ndaj sulmuesve dhe në baste luhej me gola. Kjo është e vërtetueshme edhe me pamje, jo gjithmonë. Ndeshjet vendoseshin të trukoheshin ose para fillimit të tyre ose gjatë zhvillimit.
FIFA-SKENDERBEU-5
Disa kompani bastesh duke parë luhatjet e koeficentëve në sfida të mëparshme, iu kishin hequr mundësinë bastexhinjve ta luanin Skënderbeun në skedinat e tyre.
FIFA-SKENDERBEU-6-jpg
(e.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb