Pas takimit të presidentit serb Aleksandar Vuçicc me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, bashkëpunimi ruso-serb kundër shtetësisë dhe stabilitetit të Kosovës në Ballkanin Perëndimor është intensifikuar, sipas një studimi të Institutit Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave.

Sipas një studimi të KIPRED-it, stagnimi i dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës ka krijuar terren të mirë që Rusia të intensifikojë luftën e saj diplomatike kundër Kosovës.

Sipas hulumtimeve, kjo “luftë” po bëhet për të penguar përpjekjet e Perëndimit për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për mosmarrëveshjet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Gjithashtu vlerësohet se edhe pse negociatat për normalizimin e marrëdhënieve kanë filluar në vitin 2011, shumica e marrëveshjeve të arritura deri më tani nuk janë zbatuar në praktikë.

Së fundmi, marrëveshja për themelimin e Unionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë është bërë pengesë për dialogun”, thuhet në hulumtim.

Thuhet se qëllimi i dialogut është arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për të dyja palët, dhe se përpjekjet për të vënë në pikëpyetje legjitimitetin e njohjes së Kosovës nga Evropa Perëndimore dhe vendet e tjera synojnë të vënë në pikëpyetje vlefshmërinë e kufijve ndërshtetërorë jo vetëm. të Kosovës dhe shteteve ish-sovjetike, por edhe Bosnjë-Hercegovinës, e cila është mbështetje për tendencat separatiste të liderit të Republikës Srpska, Milorad Dodik.

“Analizat e deklaratave, konferencave për shtyp dhe dokumenteve të tjera të politikës së jashtme ruse nga 15 gushti deri më 31 tetor 2021 tregojnë qartë synimin e vazhdueshëm për të shkatërruar themelet e shtetësisë së Kosovës, si dhe për të akuzuar autoritetet e Kosovës për ushtrim të dhunës ndaj komunitetit serb. dhe mohimi i të drejtave për të luftuar krimin e organizuar në të gjithë vendin”, thuhet në hulumtimin e KIPRED.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: