Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se forcat ruse kanë bërë përparim të qëndrueshëm në qytetin jugor të nënshtruar të Mariupolit, duke hyrë në zonën qendrore të qytetit më 24 mars. Qyteti port, i parë si vendimtar për fushatën e Rusisë, është rrethuar nga trupat ruse që nga fillimi i marsit.

Ndërsa situata përkeqësohet në Mariupol, autoritetet lokale ukrainase janë larguar nga qyteti për të koordinuar më mirë operacionet rajonale, thotë ISË, e cila është një institut i pavarur me bazë në SHBA.

Instituti tha se forcat ruse gjithashtu kanë vazhduar bombardimin e Kharkiv-it dhe kanë goditur një pikë të shpërndarjes së ndihmave humanitare, duke vrarë gjashtë dhe plagosur 15 persona, dhe kanë siguruar disa përparime të vogla në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Por gjithashtu Instituti vuri në dukje sulmin e suksesshëm të Ukrainës ndaj anijeve ruse në portin e pushtuar të Berdyansk, duke shtuar se Ukraina i detyroi trupat ruse në mbrojtjen veriperëndimore të kryeqytetit Kiev dhe e pengoi Rusinë të rrethonte rajonin e Chernihiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb