Frika se në një të ardhme jo shumë të largët sistemet e inteligjencës artificiale (AI) mund të pushtojnë njeriun ka qenë në qendër të debateve dhe krahasimeve midis personaliteteve si nga skena shkencore ashtu edhe socio-politike: nga Elon Musk tek Stephen Hawking, nga Jack Ma, shkruan focus.it.

Një Top Gun elektronik

Në një test të raportuar nga agjencia amerikane në fund të gushtit, një nga instruktorët më të mirë të aviacionit ushtarak amerikan u mund në një luftim të simuluar ajror nga një F16 i pilotuar nga inteligjenca artificiale.

Fitorja e AI ishte dërrmuese: Banger, ky është emri i fluturimit të pilotit instruktor, u qëllua 5 herë, pa mundur kurrë të godasë kundërshtarin.

Sipas Jim Mock (DARPA), inteligjenca artificiale ka treguar aftësi mbinjerëzore në kontrollet e F16, duke kryer manovra të pamundura për një pilot të vërtetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb