Forcat ukrainase kanë zmbrapsur “përparime të shumta në tentativë” nga forcat ruse në vijën e kontrollit të Donbasit ndërsa bombardimet dhe sulmet e Moskës në zonë “vazhduan të rriten” të martën, sipas përditësimit të fundit të inteligjencës britanike të mbrojtjes.

“Aftësia e Rusisë për të përparuar vazhdon të ndikohet nga sfidat mjedisore, logjistike dhe teknike që i kanë përfshirë deri më tani, të kombinuara me qëndrueshmërinë e forcave të armatosura të Ukrainës shumë të motivuara”, shkroi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në Twitter.

Forcat ruse nuk kanë qenë në gjendje të “shfuqizojnë rezistencën” në Mariupol, pavarësisht nga disa sulme “pa dallim”, që është “tregues i dështimit të tyre për të arritur qëllimet e tyre aq shpejt sa do të dëshironin”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb