Pothuajse të gjithë heronjtë e ekipit të tripletws, presidenti Massimo Moratti dhe paraardhësi i tij, Ernesto Pellegrini, do të jenë në Stamboll për ta shtyrë ekipin drejt një suksesi historik.

Steven Zhang ka ftuar të gjithë protagonistët e finales së Champions League të fituar në Madrid më 22 maj 2010 të shtunwn në Ataturk. Ai shpreson se shpirti i atij ekipi do ta drejtojë atë të Inzaghit.

Ashtu si në “Bernabeu”, prania e disa rubrikave nga “Grande” Interi i Herrerës kishte “ndriçuar” Zanettin dhe shokët e tij kundër Bayern Munich. Jo të gjithë anëtarët e formacionit 2010 i janë përgjigjur “po” ftesës deri më tani, por shumë do të jenë atje.

Natyrisht nuk mund të mungonte ftesa për Massimo Moratti, familja e të cilit shkroi historinë zikaltwr me trofe. Ai ka një marrëdhënie të thellë me familjen Zhang dhe Steven ka folur shpesh me ish-patronin, sidomos sapo mbërriti në Milano dhe më pas kur mori detyrën nga Thohir.

Ai kishte inteligjencën për të “thithur” interizmin e Morattit, për të marrë këshilla prej tij në vitet e para. Dhe si Moratti tani edhe ai ka filluar të fitojë. Ai ka pesë trofe në vitrinën e tij dhe tani i mungon Liga e Kampionëve që Angelo dhe Massimo Moratti e kanë ngritur në vend të tyre.

Në Stamboll do të jetë edhe Ernesto Pellegrini që kishte triumfuar në Evropë para Morattit, por duke festuar dy herë Kupën UEFA. Janë të ftuar gjithashtu të gjithë punonjësit aktualë të klubit që do të hyjnë në statutet e organizuara nga kompania. Familjarët e lojtarëve do të largohen të premten, një ditë para finales.

Nuk do të mungojë as kryebashkiaku Giuseppe Sala, i cili sipas traditës, do të jetë i ftuar nga UEFA. Ashtu si kolegu i tij nga Manchester. Ftesa për ministrin e Sportit, Andrea Abodi ka ardhur edhe nga Nyon. Si anëtar i Ekzekutivit (dhe nënkryetar) i UEFA-s natyrisht do të jetë presidenti i FIGC, Gabriele Gravina.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb