Gjatë karrierës së saj, aktorja Emma Thompson është e famshme për rolet, ku personazhi i saj personifikon një femër të ndjeshme. E kundërta ndodh në filmin e saj më të fundit, ku aktorja luan një femër e cila nuk ka përjetuar kurrë një orgazëm, deri në momentin që punëson një eskortë mashkull.

Emma Thompson është ulur në shtëpinë e saj në Skoci, e veshur me një bluzë të kuqe të këndshme nordike dhe kapele të kuqe, duke ngrënë një çokollatë. Pamja e saj më bën të besoj se aktualisht nuk është aq ngrohtë në Skoci sa në Londër.

Supozohej se do ta bënim këtë intervistë në Londër, por Thompson po kalon një muaj të vështirë, ku mes të tjerash, një mikeshë e vjetër e familjes në Skoci po vdes dhe ajo ka anuluar të gjithë programin aktual të promovimit, përveç kësaj interviste, për të qenë me të.

Thompson ka luajtur në karrierën e saj shumë personazhe të famshëm, që nga Cruella deri te Elizabeth I në sitcomin Upstart Crow.

Ndoshta skena më e famshme në të gjithë karrierën e saj është kur Karen in “Love Actually” shpërthen në momentin që kupton se bashkëshorti i saj, Alan Rickman, ka një lidhje jashtë martesore. Ai i jep asaj një CD në vend të një gjerdani të paketuar në formë dhurate që ajo paraprakisht e kishte zbuluar në xhepin e palltos së tij. ky është momenti që ajo kupton se dhurata ishte për një grua tjetër.

Teksa fshin lotët, përpara se të kthehet tek familja e saj e qeshur dhe sikur asgjë të mos kishte ndodhur, ajo tregon jetën martesore për atë që është vërtetë: një vorbull e vërtetë emocionesh, më të mëdhatë të cilat dikush luan ndonjëherë.

Është më shumë se edhe filmat e prodhuara nga gjigandi Marvel ku e gjithë Toka është në rrezik.

Në “Love actually”, janë rrezet e vogla të dritës vetëm tek një grua e moshës së mesme – dashuria e së cilës rrjedh gjak ndërsa ajo rindërton furishëm jetën martesore, që ende e bëjnë çdo audiencë të gulçojë me dhimbjen e saj.

Nuk njoh askënd që nuk shkatërrohet plotësisht duke e parë. kjo skenë aq e famshme është dashur që të realizohet katër herë. Katër herë asaj i është dashur që të jepte një performancë të tillë.

Siç shpjegoi ajo në një intervistë në vitin 2018, “Më ishte thyer zemra shumë keq nga Ken [bashkëshorti i saj në atë kohë], kështu që e dija se si ishte të gjeja gjerdanin që nuk ishte menduar për mua”.

Me fjalë të tjera, ajo dhimbje e përcjellë për publikun ishte absolutisht e vërtetë.

Megjithatë, në filmin e saj të fundit qendra nuk është kjo grua e ndjeshme dhe emocionet e saj, por sexi.

Filmi i fundit i Thompson, “Good Luck to You, Leo Grande”, është një nga ata filma që ka të ngjarë të kalojë nga faqet e filmit të gazetave në lajme dhe media sociale, për shkak të temës që trajton.

Në qendër të filmit është Nancy, personazhi i luajtur nga Thompson, një mësuese e shtypur, e përgjegjshme, 55-vjeçare, e cila pavarësisht një martese 30-vjeçare dhe dy fëmijëve, nuk ka pasur kurrë një orgazëm.

Tani e ve dhe në pension, Nensi vendos të ketë një aventurë. Ajo punëson një zhigolo të klasit të lartë, Leo Grande, për të parë nëse më në fund mund të përjetonte atë për të cilën flisnin të gjithë, orgazmën.

Skenari trajton të gjitha çështjet e rënda rreth seksit, profesionit të ofrimit të shërbimeve seksuale, plakjes, pushtetit, klasit dhe feminizmit, ndërsa ofron gjithashtu shumë histori të papritura.

Megjithatë, duke qenë se bota është ajo që është, lajmi kryesor është se Dame Emma Thompson, tani 63 vjeç, ka bërë jo vetëm një skenë të plotë, të gjitha pozicionet, skenën e qartë të seksit pa ndalim, por edhe ka ofruar një pamje të plotë, frontale, pa filtra të trupit të saj të zhveshur.

“Nuk më kanë ofruar kurrë skena seksi,” thotë Thompson, duke i mbushur vetes një filxhan çaj.

“Siç tha nëna ime, në thelb kam luajtur një seri femrash “të mira”. Dhe gjithashtu nuk jam përshtatur kurrë me formën apo pamjen e dikujt që mund të dëshironin ta shihnin të zhveshur. Dhe me ‘ata’ nënkuptoj drejtuesit meshkuj. Unë flas shumë, jo mjaftueshëm e bukur, jo lloji i duhur i trupit. Dhe në këtë lloj pune vazhdimisht ju thuhet se çfarë lloj trupi keni. Në një intervistë që bëra, gazetari mashkull shkroi se kisha shtuar shumë peshë që kur u shfaqa në Fortunes of War , dhe se këmbët e mia ishin ‘tani si trungje pemësh’. Unë isha 31 vjeç dhe, sinqerisht, nuk isha duke e lënë veten pa bukë në mënyrë që të arrija një figurë të përsosur.
Mendoj se shumë nuk e kuptojnë se sa të dobëta janë vërtetë shumica e aktoreve në jetën reale. Ata duken mjaft… joreale”, është shprehur aktorja.

Screenshot 9

Është magjepsëse të vërehet se si karriera e Thompson është e kundërta me atë të shumicës së aktoreve. Zakonisht, bërja e skenave nudo dhe seksi është çmimi që aktoret e reja duhet të paguajnë për të ngjitur shkallët e karrierës, në mënyrë që më vonë të luajnë role të moshës së mesme, duke qenë mirënjohëse që nuk u duhet të kalojnë ditë të tëra në sete xhirimesh të mbyllura, duke negociuar mbi faktin se sa shumë nga trupi i tyre duhet të zbulohet në pamjet finale.

Thompson, nga ana tjetër, duket se ka pritur derisa të ketë fuqi dhe besim të mjaftueshëm për të bërë skenat e seksit dhe lakuriqësisë në një mënyrë që ka rëndësi. Kur, në fund të filmit, Nancy më në fund qëndron, e zhveshur përpara një pasqyre dhe e shikon vërtet veten, është një moment shumë i fuqishëm. Me sa di unë, është hera e parë që kemi parë ndonjëherë në film një grua në moshë më të vjetër se zakonisht, zhveshur dhe duke parë veten me lumturi.
Një gjë kaq e vogël – por njëkohësisht kaq e madhe.

Në konferencën për shtyp për “Good Luck to You, Leo Grande” në Bienalen e Berlinit, 30 sekondat në të cilat Thompson foli për këtë skenë më pas u bënë virale në mediat sociale.

“Ne grave na është bërë lavazh truri gjithë jetën tonë për të urryer trupat tanë, ky është fakt,” tha ajo, ndërsa dhoma e mbushur plot shpërtheu në duartrokitje spontane. Më pas ajo u ngrit në këmbë, larg mikrofonave dhe bërtiti: “Pra, gra, përpiquni të qëndroni para një pasqyre, hiqni rrobat dhe mos lëvizni. Thjesht pranojeni dhe mos e gjykoni. Është gjëja më e vështirë që më është dashur të bëj ndonjëherë”.

“Unë nuk mund ta bëj atë. Nancy bën diçka që nuk e kam bërë kurrë. Kur shikoj në pasqyrë, gjithmonë përpiqem ta bëj veten të dukem ‘më mirë’, duke u kthyer andej-këtej, duke parë këndim ku dukem më bukur, duke tërhequr barkun brenda. Thjesht duke zbuluar paaftësinë time të plotë për të pranuar trupin tim ashtu siç është. Por në film, në atë moment, trupi i Nancy-t sapo i ka dhënë asaj këto sekonda kënaqësie të pastër dhe ajo po mrekullohet me të, jo ‘ajo’ siç duket, por ‘ashtu’ siç i është bërë asaj. Një vend ku ajo mund të jetë e lumtur. Një vend ku ajo mund të gjejë lumturi të vërtetë”, thotë Thompson.

Screenshot 11

Ashtu si me shumicën e grave, marrëdhënia e Thompson me trupin e saj është komplekse. Ndonëse ajo mund të mos jetë në gjendje të qëndrojë para një pasqyre pa e “trukuar pak” për ta bërë atë më të “pranueshme”, ndonëse është shumë e qetë në lidje me zhveshjen në përgjithësi.

“Jam shumë i relaksuar në një dhomë zhveshjeje të përbashkët. Ka diçka kaq relaksuese për të qenë në një dhomë plot me njerëz të zhveshur, si në një sauna gjermane. Askush nuk i kushton vëmendje dhe shumica prej nesh janë thjesht forma të paqarta normale, asgjë e mrekullueshme, asgjë groteske”, është shprehur ajo.

Një nga pjesët e përgatitjes për xhirimet e “Leo Grande” pa regjisoren Sophie Hyde që t’i detyronte Thompson dhe aktorit tjetër kryesor Daryl Mçormack të shtriheshin në një fletë të madhe letre, të vizatonin skicat e trupave të tyre dhe më pas të shkruajnë pranë skicave historitë e tyre, me të mirat dhe të këqijat e veta.

“Duhet të shkruanim se ku ishim lënduar, si plagët e brendshme ashtu edhe të jashtme, dhe pjesët që na pëlqenin dhe nuk na pëlqenin. Pjesët që nuk më pëlqyen morën pak kohë, siç mund ta imagjinoni, dhe më pas fola për atë që më pëlqente. Unë zgjodha duart dhe këmbët e mia. Më pëlqejnë duart e mia”, është shprehur aktorja .

“Daryl mori njërën nga duart e mia dhe tha i habitur: Lëkura është shumë e butë dhe lëkura e lëvizshme, dhe unë mendova: Po, sepse jam 60-vjeç, kjo është arsyeja pse kjo ndodh. Qelizat e mia ndaluan së rigjeneruari para se ti të lindeshe”, tha Thompson.

Një nga detajet e skenave të filmit të fundit, është mos depilimi i zonës pubike nga Thompson, gjë që ndodh në një kohë kur shumë femra kanë zgjedhur të bëjnë të njetën gjë, duke shkuar drejt natyrales.

Qëndrimi i Thompson ndaj lakuriqësisë (“Nude” është një fjalë kaq e keqe, apo jo? A është “lakuriq” më mirë?”) është trashëguar nga prindërit e saj, aktorët Phyllida Law dhe i ndjeri Eric Thompson, i cili shkroi “The Magic Roundabout”.

“Prindërit e mi ishin shumë të qetë për këtë, gjë që u konsiderua si e çuditshme nga miqtë e mi të shkollës, por unë mësova ta injoroja këtë sepse mendova se ishte marrëzi”, tha ajo.

Screenshot 12

Qëndrimi i Thompson ndaj seksit u informua edhe nga prindërit e saj. Ajo kujton se një nga momentet e saj më të hershme të edukimit seksual, për shkak të mungesës së një termi më të mirë, ishte të dëgjonte prindërit e saj duke bërë seks, duke kaluar qartë “një kohë të mrekullueshme”. Dhe aftësia e Thompson për të gjetur argëtim në seksualitet mund të shihet në një anekdotë që ajo tregon se kur, si adoleshente, po përgatitej për një takim dhe shkroi një listë të gjërave “për të bërë”:
“1) Lahu. 2) Hiq vetullat. 3) Bëj Make-up. 4) Lyej thonjtë. 5) Depilo këmbët.”, listë që u “redaktu” nga e ëma kur e gjeti letrën, duke shtuar edhe disa gjëra të tjera për tu bërë, që e përgatisnin vajzën mbi faktin që mund edhe të kryente marrëdhënie në këtë takim.

Thompson e vijoi “traditën” me vajzën e saj, Gaia, tani 21 vjeç.

“I shkrova një broshurë Gaias për seksin kur ajo ishte e vogël dhe, në vend të ‘seks’, përdora një fjalë më të butë. Mendova se ishte më miqësore dhe argëtuese. Është një fjalë e vështirë, seks. Nuk ka butësi dhe seksi mund të ketë të bëjë shumë me butësinë”, tha ajo.

 

Screenshot 13

Për dikë që luan në filmin ndoshta më eksplicit seksual të vitit 2022, pikëpamja e vetë Thompson mbi atë që ajo vlerëson më shumë rreth seksit është në kundërshtim intrigues me personazhin e saj.

“Për mua, seksi është pafundësisht privat. Privatësia është ajo që është kaq e shenjtë erotike”, tha ajo.

“Good luck to You, Leo Grande” del në kinematë botërore më 17 qershor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb