Vladimir Putin shoqërohet ‘vazhdimisht’ nga një mjek i specializuar për kancerin e tiroides, bëhet e ditur përmes një hetimi të ri.

Kirurgu Yevgeny Selivanov, i Spitalit Klinik Qendror të Moskës, ka fluturuar me liderin rus jo më pak se 35 herë në vendpushimin e Detit të Zi, Soçi, vendbanimi i tij i preferuar.

Teza e doktorit të njohur- duke treguar fushën e tij të ekspertizës mjekësore – titullohej: “Veçoritë e diagnostikimit dhe trajtimit kirurgjik të pacientëve të moshuar dhe senile me kancer të tiroides”.

Zbulimi nga media investigative e Projektit (ose Proekt) – e bllokuar në Rusi dhe tani që funksionon nga jashtë – mbështet teoritë e fundit se Putini shpalli luftë kur vuante nga probleme mjekësore të fshehura.

Një version është se ai është trajtuar me steroide, duke çuar në një fryrje të fytyrës dhe qafës.

Ka pasur spekulime të përhapura në Perëndim se Putini kishte probleme serioze mjekësore kur nisi një luftë në Ukrainë që vlerësohet se ka vrarë 17,000 trupa ruse plus shumë mbrojtës dhe civilë ukrainas.

“Ne premtuam t’ju zbulojmë sekretin kryesor të Kremlinit. Natyrisht, ne po flasim për shëndetin e Vladimir Putin”, kanë thënë “Projekt”.

Raporti identifikoi mjekë që udhëtojnë rregullisht me Putinin – i cili do të jetë 70 vjeç në tetor – në udhëtime, dhe veçanërisht në Soçi, të cilin Putini e preferon.

Përveç specialistit të kancerit të tiroides, një tjetër ishte neurokirurg.

Në raport thuhej: “Përgjithësisht pranohet se në vitin e 23-të të mbretërimit të tij, presidenti i Rusisë interesohet vetëm për gjeopolitikën.

“Në fakt, ka të paktën një çështje tjetër për të cilën Putini nuk shqetësohet më pak – shëndetin e tij.”

Aty thuhej: “Putini ka treguar publikisht interes për problemin e kancerit të tiroides.

“Në korrik 2020, ai u takua me kreun e Qendrës Kombëtare të Kërkimeve Mjekësore për Endokrinologjinë, Ivan Dedov, i cili është shefi i vajzës së madhe të Putinit, Maria [Vorontsova].

Maria është një gjenetiste, 36 vjeç, nga martesa e tij me ish-zonjën e parë ruse, Lyudmila Putina.

“Dedov i tha presidentit për prevalencën e lartë të kancerit të tiroides dhe foli për ilaçin e ri hormonal Tyrogin, i cili lufton metastazat pas operacionit.

“Rimëkëmbja e 95-98%?” Putin pyeti dhe dëgjoi një përgjigje pozitive.’

Raporti vazhdoi: “Vërtet flitet në qarqet mjekësore për problemet shëndetësore të presidentit.

“Këto biseda u intensifikuan veçanërisht në fillim të vjeshtës së vitit të kaluar, kur Putini u soll veçanërisht në mënyrë të çuditshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: